Trwa ładowanie...

Chiny kupią ryż od USA. To pierwsza taka transakcja w historii

Po raz pierwszy w historii Stany Zjednoczone będą eksportować ryż do Chin. To efekt umowy, podpisanej w czwartek między dwoma mocarstwami.

Chiny kupią ryż od USA. To pierwsza taka transakcja w historiiŹródło: 123RF.COM
d3dhi80
d3dhi80

Jak informuje CNN, to historyczna chwila dla obu państw. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się bowiem, by Chiny importowały swoje narodowe dobro waśnie ze Stanów Zjednoczonych.

- Rozmowy na ten temat prowadziliśmy już od wielu lat i miło mi poinformowac, że zaowocowały one porozumieniem - powiedział w czwartek Sonny Perdue, amerykański sekretarz ds. rolnictwa. - Cieszę się tym bardziej, że wiem, ile korzyści przyniesie to naszym rolnikom i przemysłowi.

To, że Chiny muszą importować ryż, nie jest jednak niczym nowym. Oprócz tego, że Państwo Środka jest największym producentem, to jest również zdecydowanie największym konsumentem ryżu na świecie. I krajowa produkcja nie wystarczy, by zaspokoić popyt najludniejszego kraju na świecie.

Departament Stanu USA o sytuacji w Polsce

Tylko w ubiegłym roku Chiny musiały importować 5 mln ton narodowego przysmaku. Wydano na to ok. miliarda dolarów.

d3dhi80

Do tej pory chińskie władze kierowały się głównie w kierunku innych azjatyckich państw, ale żeby uniezależnić się od dostaw z sąsiednich krajów, tym razem będą importować ryż z USA. Stany Zjednoczone nie zdołają jednak zaspokoić potrzeb Chin. Cały eksport ryżu sięga bowiem 3-4 mln ton. A tylko Chiny potrzebują 5 mln.

CNN podkreśla jednak, że podpisanie umowy na dostawę ryżu nie zmienia stosunków między obydwoma krajami. Te bowiem nadal są bardzo napięte.

d3dhi80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dhi80