Chrzest dwóch statków w Stoczni Północnej w Gdańsku
Uroczystość chrztu dwóch specjalistycznych statków odbędzie się w sobotę w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jednostki typu AHTS zamówił armator amerykański Gulfmark Offshore z Houston. Są przeznaczone do obsługi operacji kotwienia platform wiertniczych.
18.06.2010 | aktual.: 18.06.2010 14:44
Jednostki otrzymają imiona: Sea Valiant i Sea Victor.
Grzegorz Landowski, rzecznik prasowy Grupy Stoczni Remontowa S.A., do której należy Stocznia Północna powiedział PAP, że stocznia w ciągu minionych ośmiu lat zbudowała 21 jednostek z tej serii. Statki tego typu zamawiały czołowe amerykańskie i włoskie firmy sektora "off-shore", czyli sektora wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego spod dna morskiego.
Dwie jednostki, które w sobotę będą ochrzczone, kończą tę serię i stocznia nie ma zamówień na budowę kolejnych. To była najdłuższa seria budowanych statków w historii Stoczni Północnej. Rynkowa wartość takiego statku szacowana jest na ok. 25 mln euro.
Statki o długości 70 m i szerokości 15,5 m napędzane są dwoma silnikami firmy Caterpillar o mocy 3800 kW każdy, umożliwiającymi osiągnięcie prędkości 15 węzłów i uciągu ponad 120 T.
Dodał, że jednostki mogą być eksploatowane na płytkich (szelfowych) akwenach, gdzie powstaje dużo platform wiertniczych.
Otwarty pokład statku o powierzchni 400 m kw. i ładowności 1000 ton pozwoli na wykorzystanie statków też m.in. do pełnienia funkcji dostawczych. Jednostka może być też wykorzystana do holowania pełnomorskiego oraz do gaszenia pożarów.
Wszystkie jednostki tej serii zbudowane zostały według projektu biura konstrukcyjnego NED należącego do Grupy Remontowej.
Jak się dowiedziała PAP, Stocznia Północna rozpocznie teraz budowę dla koncernu BP dwóch statków typu PSV, czyli zaopatrujących platformy wiertnicze.
Grupa Remontowa S.A. jest grupą kapitałową skupioną wokół Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A. Tworzy ją prawie 30 firm, m.in. Stocznia Północna S.A., która zajmuje się budową oraz remontem statków i okrętów, Fabryka Mebli Okrętowych Famos w Starogardzie Gdańskim i Fabryka Urządzeń Okrętowych Rumia. Zatrudnionych jest ok. 6 tys. osób. Grupa ma pełen portfel zamówień do 2012 roku.