Cięcie kominów. Prezesi zarobią więcej
Resort skarbu państwa chce, by ustawa kominowa nie obejmowała kluczowych dla gospodarki spółek. Projekt nowelizacji prawa w tej sprawie powinien być gotowy po wakacjach.
Wiceminister Jan Bury wyjaśniał w rozmowie z IAR, że chodzi o to, by te najważniejsze dla państwa spółki były kierowane przez najlepszych z najlepszych, których chętnie zatrudnia też sektor prywatny. Dlatego takie osoby muszą otrzymać wynagrodzenia rynkowe.
- Dzisiaj są one na poziomie przyzwoitym, ale o około 30 do 50 procent niższe niż w takim samym sektorze prywatnym - zaznaczył minister Bury.
Dodał, że nową ustawą z pewnością objęte będą spółki, które mają istotne zadania wobec państwa, czyli budowę najważniejszych terminali, takich jak w Świnoujściu, magazynów na gaz czy na ropę, ale także budowę nowych, dużych, potrzebnych Polsce bloków energetycznych, w tym bloków węglowych, gazowych, również docelowo bloku jądrowego. Wynagrodzenia mają też duże znaczenie w tym obszarze gazu, gdzie Polska podejmuje bardzo ciekawy, ale trudny projekt dotyczący wydobycia gazu łupkowego.
Ustawą kominową nie powinny być objęte takie spółki, gdzie kontrolny pakiet ma skarb państwa albo spółki stuprocentowe, takie jak na przykład Gaz-System, PSE Operator, PERN, które zajmują się przepływem nafty, gazu czy sieci przesyłowo-energetyczne.
- W obszarze spółek kluczowych są również te, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne w kraju jak PGNIG, Orlen, Lotos, PGE, Tauron. Tutaj niezbędni są menedżerowie o najlepszych kompetencjach - podkreślił minister Jan Bury.