CIR: premier na Polsko-Nigeryjskim Forum Gospodarczym (komunikat)
...
12.04.2013 | aktual.: 12.04.2013 14:53
12.04. Warszawa - CIR informuje:
- Nigeria jest jednym z najważniejszych partnerów Polski na kontynencie afrykańskim - powiedział premier Donald Tusk podczas otwarcia Forum.
W spotkaniu udział wzięło ok. 200 przedstawicieli strony polskiej i nigeryjskiej. - Potencjał rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej jest ogromny - zaznaczył premier. - Liczę na to, że Forum będzie początkiem nowego, dynamicznego etapu polsko-nigeryjskich relacji gospodarczych - podkreślił.
Szef rządu powiedział, że rozwój relacji gospodarczych z krajami Afryki, a w szczególności z Nigerią, ma dla Polski znaczenie priorytetowe. - Dlatego polski rząd inauguruje w tym roku projekt "Go Africa". Ma on na celu promocję współpracy Polski z wybranymi krajami Afryki, w tym przede wszystkim z Nigerią - zaznaczył Donald Tusk.
Jak wyjaśnił, rząd chce zachęcić polskich inwestorów do skierowania uwagi na atrakcyjne projekty na rynkach afrykańskich, ale także promować Polskę wśród inwestorów nigeryjskich. - Najskuteczniejsza strategia działalności w biznesie to obecność na danym rynku - zaznaczył premier.
Szef rządu wspomniał także o licznych polskich specjalistach (inżynierach, wykładowcach akademickich, lekarzach), którzy w latach 60.-80. XX w. uczestniczyli w wielkich przedsięwzięciach rozwojowych Nigerii (np. w planowaniu i budowie nowej stolicy - Abudży, czy w rozbudowie i modernizacji przemysłu stoczniowego i wydobywczego). - Zrobili oni wiele dobrego dla ożywienia kontaktów dwustronnych między naszymi krajami - zaznaczył Donald Tusk.
- Czas na dokonanie zmiany jakościowej, godnej potencjału naszych państw i narodów. Przedsiębiorcy z Polski i Nigerii muszą zmierzyć się ze szczególnym zadaniem. Czas na poważne joint-ventures, wspólne projekty inwestycyjne. Czas na obecność polskich firm i ich przedstawicielstw w Nigerii - powiedział premier.
W Forum Gospodarczym udział wzięły m.in. takie polskie przedsiębiorstwa jak PKN Orlen, Grupa Lotos, Bumar, Łucznik, H. Cegielski, Kulczyk Holding, Ursus S.A., Solaris, Dawtona, BGK. Firmy reprezentują głównie branżę paliwową, zbrojeniową, energetyczną, transportową, spożywczą i finansową.
Nigeria to olbrzymi rynek zbytu: prawie 170 mln ludzi. Jest to populacja większa niż np. Rosji. Szybkie bogacenie się krajów afrykańskich otwiera rynki konsumpcyjne, na które mogą wejść polscy producenci - towary na bieżące potrzeby oraz towary, usługi, inwestycje, nowoczesne technologie dla procesu modernizacji i rozwoju kraju.
W latach 2001-2010 Nigeria miała czwartą, najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata, ze średnią 8,9 proc. PKB na rok. Podstawą nigeryjskiej gospodarki jest przemysł wydobywczy, a eksport ropy to główne źródło dochodu narodowego tego kraju. Ważnym elementem nigeryjskiej gospodarki jest także produkcja skroplonego gazu LNG.
Nigeria importuje głównie maszyny, chemikalia, środki transportu, wyroby przemysłowe i żywność. Wizyta premiera wpisuje się w strategię wspierania eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców, którą realizuje resort gospodarki.
Oficjalna wizyta w Nigerii to kolejna wizyta premiera (m.in. po Chinach, Indiach i krajach arabskich), której celem jest otwarcie się polskiej gospodarki na nowe, szybko rozwijające się rynki. Nigeria należy do najlepiej rozwiniętych krajów Afryki Zachodniej. To ogromny i rosnący z roku na rok rynek, na którym są obecni m.in. Chińczycy, Niemcy, Rosjanie, Amerykanie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/