Trwa ładowanie...
d2oyehf

CIR ws. pomocy dla rodzin ofiar z kopalni "Wujek-Śląsk" (komunikat)

...

Share
d2oyehf

22.09. Warszawa - CIR informuje:

Premier zdecydował o przyznaniu pomocy finansowej dla rodzin ofiar katastrofy w Rudzie Śląskiej. Każda rodzina, która straciła w katastrofie bliską osobę otrzyma rządowe wsparcie w wysokości 50 tys. zł.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa Rady Ministrów rodziny ofiar otrzymają po 40 tys. złotych specjalnego zasiłku z budżetu państwa. Dodatkowo ośrodki pomocy społecznej przeznaczą po 10 tys. zł specjalnego zasiłku celowego dla każdej rodziny poszkodowanej w tragedii.

d2oyehf

Dodatkowo każda osoba w rodzinie dotkniętej tragedią w kopalni otrzyma specjalny zasiłek celowy w wysokości 1 tys. zł z budżetu wojewody śląskiego. Środki te pomogą w pokryciu kosztów dalszego leczenia, rehabilitacji czy terapii. Będą także wsparciem w zaspokojeniu bieżących potrzeb.

Wsparcie dla bliskich ofiar katastrofy przekaże także Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek-Ruch Śląsk". Kopalnia wypłaci odprawę pośmiertną w maksymalnej wysokości 32 tys. zł, zgodnie z Kodeksem pracy. Dodatkową odprawę pośmiertną, gwarantuje także zakładowy układ zbiorowy. Wyniesie ona 12- krotność miesięcznego wynagrodzenia, po odliczeniu z tego wynagrodzenia składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe. Rodziny otrzymają także wypłatę z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz ubezpieczenia pracowniczego typu "P"(indywidualne polisy pracowników). Bliscy otrzymają także z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadków przy pracy.

18 września 2009 r. w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek- Ruch Śląsk" w Rudzie Śląskiej doszło do wybuchu metanu. Zginęło wtedy 14 górników. W czasie dzisiejszego posiedzenia, Rada Ministrów uczciła minutą ciszy pamięć ofiar katastrofy górniczej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d2oyehf

Podziel się opinią

Share
d2oyehf
d2oyehf