Trwa ładowanie...
d1dfofi

CLI dla Polski w grudniu '10 spadł mdm o 0,05 pkt do 102,41 pkt - OECD

14.02. Warszawa (PAP) - W grudniu ubiegłego roku wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski spadł w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,05 pkt do poziomu 102,41 pkt...

d1dfofi
d1dfofi

14.02. Warszawa (PAP) - W grudniu ubiegłego roku wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski spadł w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,05 pkt do poziomu 102,41 pkt - podała w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

W porównaniu z danymi sprzed roku CLI jest wyższy o 4,31 pkt.

Wskaźnik CLI dla listopada został zrewidowany w górę do poziomu 102,46 z poziomu 102,24 pkt.

Jak informuje OECD na stronie internetowej, rosnący CLI o wartości powyżej 100 oznacza ekspansję gospodarki, spadające CLI powyżej poziomu 100 oznacza spadek koniunktury, CLI w trendzie spadkowym i poniżej 100 oznacza spowolnienie, zaś rosnące CLI będące poniżej poziomu 100 oznacza ożywienie (odbudowę) gospodarcze. CLI wyprzedza cykle biznesowe, zamiarem OECD jest, by przesunięcie wynosiło 6-9 miesięcy.

d1dfofi

Composite Leading Indicator jest wskaźnikiem przygotowywanym przez OECD. Ma on służyć do wczesnego wskazywania punktów zwrotnych w cyklu biznesowym w danym kraju, jednak, jak zastrzega OECD, nie do prognoz kwantytatywnych. OECD wybiera kluczowe składniki wskaźnika osobno dla każdego z państw. W przypadku Polski brane pod uwagę są: realny efektywny kurs walutowy, stopa WIBOR 3M, a także podawane przez GUS koniunktura w przemyśle przetwórczym, liczba ofert pracy oraz dynamika produkcji węgla. (PAP)

fdu/ ana/

d1dfofi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dfofi