Trwa ładowanie...
d4gvz4c
pogoda
16-07-2007 13:40

Co pracodawca powinien zapewnić podczas upałów?

Główny Inspektor Pracy przypomina o obowiązku zapewnienia pracownikom bezpłatnych napojów podczas upałów.

Share
d4gvz4c

Jak wyjaśnił wiceszef Inspekcji Roman Giedroyć, obowiązek taki występuje wówczas, gdy przy pracach na otwartej przestrzeni temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza, a w pomieszczeniach zamkniętych 28 stopni Celsjusza. Roman Giedrojć zaznaczył, że napoje mają być dostarczane bez ograniczeń, w takiej ilości, jakiej dany pracownik potrzebuje.

Pracodawcy muszą też pamiętać o zapewnieniu co najmniej 90 litrów wody dziennie do celów higienicznych dla tych pracowników, którzy wykonują prace brudzące na otwartej przestrzeni.

Nie ma też przeszkód, by pracodawca podczas silnych upałów skrócił czas pracy. Roman Giedroyć podkreślił, że nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia. Dodał, że oprócz skrócenia dnia pracy można stosować przerwy regeneracyjne.

Pracodawcy powinni też pamiętać, że pracownikom młodocianym, zatrudnionym np. w kawiarniach, nie wolno pracować w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza.

d4gvz4c

Roman Giedroyć zwrócił uwagę, że nieprzestrzeganie tych obowiązków jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. W myśl nowych przepisów inspektor pracy może w postępowaniu mandatowym nałożyć grzywnę w wysokości od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Jeśli zaś te wykroczenia będą się powtarzały, grzywna może wynieść do pięciu tysięcy złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, ten może nałożyć grzywnę do 30 tysięcy złotych.

d4gvz4c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gvz4c
d4gvz4c