Co trzecia osoba planuje zmienić pracę z powodu stresu

Ponad dwie trzecie pracowników uznaje stres za główny powód ich rezygnacji z pracy lub bezpośrednią przyczynę rozważenia decyzji o możliwym odejściu - wynika z globalnej ankiety Monster.com.

Co trzecia osoba planuje zmienić pracę z powodu stresu
Źródło zdjęć: © © Sergey Nivens - Fotolia.com

24.04.2014 | aktual.: 24.04.2014 15:02

Niepokojące wyniki

Monster.com – lider w dziedzinie łączenia kandydatów z ich wymarzoną pracą – na swojej stronie poprosił użytkowników odpowiedź na pytanie: „Czy stresujące warunki zmusiły Cię kiedykolwiek do zmiany miejsca pracy?”. Prawie 40 proc. respondentów odpowiedziało, że zrezygnowało ze stresogennej posady, a blisko jedna trzecia (32 proc.) poważnie myśli o złożeniu wymówienia z właśnie takich powodów. Pozostałe 28 proc. badanych nie rozważa zmiany pracodawcy, nawet w wyniku warunków niesprzyjających ich komfortowi psychicznemu.

Światowe porównanie

Stresujące środowisko pracy najbardziej przeszkadza Francuzom i Brytyjczykom – prawie połowa z nich odeszła z firmy, podając za powód przemęczenie spowodowane wysokim poziomem stresu. Tylko 10 proc. francuskich respondentów nie planuje zmiany pracodawcy z takiego powodu. 44 proc. Kanadyjczyków i 42 proc. Amerykanów podjęło decyzję o zmianie pracodawcy właśnie z powodu stresu. Najbardziej odporną narodowością okazali się mieszkańcy Indii – prawie 60 proc. z nich deklaruje, że nie zrezygnuje z posady, pomimo że 20 proc. z nich uznaje swoje zajęcie za zbyt obciążające psychicznie.

Najlepsze sposoby obrony

Stres w miejscu pracy ma różne przyczyny, a znalezienie odpowiedniego rozwiązania wymaga indywidualnego podejścia. To nieuniknione, że prędzej czy później zetkniemy się w pracy z sytuacjami wywołującymi dyskomfort psychiczny. Najważniejsze to w porę podjąć środki zaradcze. Istotne jest znalezienie kluczowego czynnika wywołującego u nas stres. Niektóre problemy możemy rozwiązać samodzielnie w najprostszy sposób – pilnujmy zrównoważonego czasu pracy oraz róbmy codzienne przerwy w porze lunchu – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Alternatywne rozwiązanie

Z drugiej strony, jeśli przyczyny stresu mają głębsze podłoże i są wywołane na przykład permanentnym brakiem porozumienia z przełożonym lub długotrwałym obciążeniem zbyt dużą liczbą obowiązków – warto rozważyć zmianę pracy. Podczas poszukiwania nowego zajęcia, pamiętaj o tym, co stresowało Cię w poprzedniej firmie. Zbadaj kulturę organizacją organizacji, którą jesteś zainteresowany i na tej podstawie ustal oraz zweryfikuj swoje oczekiwania wobec potencjalnego pracodawcy – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Postaw na ruch

Ćwiczenia fizyczne to nasi najlepsi sprzymierzeńcy w walce ze stresem. Dlatego warto znaleźć czas na odrobinę ruchu. Nawet wyjście na mały spacer w ramach przerwy na lunch czy wyjście z autobusu przystanek wcześniej i spacer do pracy, potrafią zdziałać cuda oraz doskonale wpłynąć na mózg oraz ciało.

Nie bój się mówić nie

Zarządzanie własną pracą może być trudne, ale zdolność odmawiania ludziom to bezcenna umiejętność. Ważne, by pozostać entuzjastycznie nastawionym. Zawsze przychodzi moment obłożenia dużą liczbą obowiązków, jeśli z tego powodu nie uda się wykonać wszystkich zadań na czas, warto zmienić plan i przenieść ich realizację na inny dzień.

Nie próbuj być doskonały

Przełożony zazwyczaj nie oczekuje od pracownika by był doskonały. Niekiedy jednak presja bycia najlepszym i najbardziej efektywnym jest powodem chronicznego stresu. Często zdarza się, że pomimo ciężkiej pracy, nie udaje się perfekcyjnie wykonać wszystkich powierzonych zadań. Zbyt wygórowane ambicje mogą powodować napięcie. Dlatego lepiej nie odbierać drobnych niepowodzeń w kategorii osobistej porażki – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Pomyśl o zmianie

Jeśli czynników wywołujących stres jest dużo – warto spisać je w formie listy. To najlepsza metoda do zdiagnozowania, a następnie zminimalizowania przyczyn zmęczenia psychicznego. W przypadku, gdy elementów wywołujących zmęczenie jest zbyt dużo, prawdopodobnie nadszedł czas, by poszukać innego zajęcia, dostosowanego do stylu pracy i temperamentu.

Mów zamiast krzyczeć

Zbyt długie skrywanie napięć nie jest rozwiązaniem długoterminowym i nieuchronnie prowadzi do eskalacji. Aby uniknąć wybuchu, warto porozmawiać z przyjacielem lub zaufanym współpracownikiem, któremu można powierzyć swoje obawy.

Źródło artykułu:monsterpolska.pl
zmiana pracystres w pracyhr
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)