Cofnięcie do przełamanej linii oporu formacji trójkąta?

Po dwuznacznych sygnałach płynących z zagranicznych parkietów (główne indeksy w USA ok. -2,5%; tokijska giełda +3,15%) rajd kupujących został zatrzymany.

Cofnięcie do przełamanej linii oporu formacji trójkąta?
Źródło zdjęć: © BM Banku BPH

11.12.2008 | aktual.: 11.12.2008 08:13

Wprawdzie grudniowe kontrakty rozpoczęły handel od poziomu zbliżonego do wtorkowego zamknięcia (1 837 pkt), jednak szybko okazało się, że przecena w USA przeważyła na korzyść strony podażowej, a raczej skłoniła część inwestorów do zamknięcia zyskownych długich pozycji. Ok. godziny 11:30 ustanowione zostało lokalne minimum na 1 795 pkt. Od tego momentu do otwarcia giełd w USA wartość kontraktów powróciła ponad poziom 1 800 pkt, a na ich wykresie rysował się trend boczny. Po godzinie 15:30 do kolejnego ataku przystąpili sprzedający, którym udało się ustanowić dzienne minimum na 1 787 pkt. Ostatecznie FW20Z08 zakończyły sesję nieco powyżej tego poziomu tj. na 1 789 pkt (-2,5%). LOP podczas wczorajszej sesji znacznie spadała i na zamknięciu wyniosła niespełna 88 tys. sztuk. Wprawdzie główne amerykańskie giełdy zakończyły notowania na plusie, jednak to poziom kontraktów na indeksy w USA najprawdopodobniej wyznaczy kierunek na dzisiejszej sesji.

Po wczorajszej sesji na wykresie kontraktów terminowych pojawia się czarna świeca, która razem z poprzednim białym korpusem tworzy pro spadkową formację objęcia bessy. Stronie kupującej nie udało się pokonać oporu zlokalizowanego na 1 846 pkt, czego wynikiem były bardziej odważne działania podaży. Strefa wsparcia dla poczynań długiej strony rynku kończy się na 1 775 pkt, gdzie zaczyna się luka hossy z 8.12. Prawdopodobny i jednocześnie optymistyczny scenariusz zakłada cofnięcie się kursów w rejon przełamanej linii oporu formacji trójkąta (tzw. powrót) i dopiero udany test wspomnianego wsparcia mógłby spowodować bardziej zdecydowane odbicie kursów. Jeśli jednak kursy zejdą poniżej linii stanowiącej obecnie wsparcie, należy rozpoznać trzy ostatnie sesje jako pułapkę wybicia. Jak długo jednak działaniom inwestorów będzie towarzyszył w tle opadający ADX, nie powinno dojść do zdecydowanego ruchu żadnej ze stron. Dodatkowo należy mieć na uwadze zbliżający się termin wygaśnięcia grudniowej serii kontraktów.
Argumentem strony sprzedającej jest Stochastic, na którym pojawiła się niewielka dywergencja bessy. Aktualnie należy interpretować zachowania kursów FW20Z08 jako trend boczny, którymi charakterystycznymi punktami zwrotu są poziomy wsparcia 1 555 pkt oraz nieco niżej 1 471 pkt, a poziome opory zlokalizowane są na 1 846 pkt oraz 1 924 pkt. Jak długo kursy będą znajdowały się w tym paśmie, na rynku będzie dominował trend boczny.
BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)