Trwa ładowanie...

Costa Coffee Polska jak wielkie sieci handlowe. Wycofuje jaja z chowu klatkowego

Najpierw z kawiarni, a później z wszystkich produktów, których używają - polski oddział kawiarni Costa Coffee usuwa jaja "trójki" ze swojej oferty. Zamiast od kur trzymanych w klatkach, mają pochodzić w najgorszym wypadku z chowu ściółkowego.

Costa Coffee Polska jak wielkie sieci handlowe. Wycofuje jaja z chowu klatkowegoŹródło: wikimedia Commons, fot: Wikimedia
df9v96x
df9v96x

Costa Coffee Polska o swojej decyzji poinformowała na Facebooku. W komunikacie czytamy, że zmiana ma związek z "globalną polityką firmy". Rezygnacja z jaj od kur z chowu klatkowego nie nastąpi jednak od razu.

Zobacz także: Test jajek. Jak sprawdzić które są świeże?

"Do 2020 roku planujemy wycofać jaja z chowu klatkowego, jako produktu używanego w kawiarniach. Następnie, do 2025 roku, planujemy wycofać całkowicie produkty i półprodukty, które zawierają w składzie jaja z chowu klatkowego" - czytamy w komunikacie, pod którym podpisał się Zarząd Costa Coffee Polska.

Choć Costa Coffee kojarzy się głównie z kawą, to jednak w swoim asortymencie ma także m.in. ciasta czy kanapki, do których produkcji używane są jaja.

df9v96x

Fala rezygnacji z jaj "trójek"

Costa nie jest pierwszą firmą, która wycofuje jaja z chowu klatkowego. Podobne deklaracje złożyły w ostatnich miesiącach m.in. Biedronka, Lidl, Auchan, Piotr i Paweł, Carrefour, Aldi, Intermarche, Makro, Tesco, Kaufland, Stokrotka czy Netto.

Co oznaczają symbole na jajach?

Numer wyróżniający partii składa się z kodu systemu chowu, kodu państwa oraz oznaczenia zakładu. Rozpoczyna się od określenia tzw. systemu hodowli:

  • "0" dla jaj z chowu ekologicznego (stosowanie ekologicznych mieszanek pasz, wolny wybieg, wylęg tradycyjny, naturalny);
  • "1" dla jaj z chowu na wolnym wybiegu (kury poruszają się swobodnie po wybiegu, grzędach);
  • "2" dla jaj z chowu ściółkowego (kury mają naturalną podściółkę ze słomy, trocin itp., ale są cały czas w zamknięciu);
  • "3" dla jaj z chowu klatkowego (kilka kur w klatce, bez ściółki, nie mają dostępu do światła słonecznego, często obcina się im dzioby i pazury, żeby się wzajemnie nie raniły).
df9v96x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df9v96x