Trwa ładowanie...

Cukier lepi

Cukier w Polsce jest bardzo drogi. Droższy niż w Niemczech. Nic dziwnego, że najbogatsza polska firma spożywcza to właśnie spółka z tej branży. Prywatyzuje się od siedmiu lat: bez skutku, za to z aferami.
Share
Cukier lepi
Źródło: Jupiterimages
d107j6v

Krajowa Spółka Cukrowa, z siedzibą w Toruniu, miała definitywnie przejść z rąk państwowych w prywatne w 2012 r. Proces prywatyzacyjny jednak przerwano po raz trzeci, gdyż wybuchła kolejna afera - pisze Joanna Solska. - Przed kilkoma laty okazało się, że KSC jest zamieszana w fikcyjny eksport cukru do Kirgizji i wyłudzenie z Agencji Rynku Rolnego nienależnych dopłat.

Teraz pojawiło się podejrzenie, że największy polski koncern spożywczy, Maspex z Wadowic, w sposób nieformalny pożyczał pieniądze na zakup akcji KSC pracownikom i plantatorom buraków cukrowych. Czyli w niedalekiej przyszłości odkupiłby od nich otrzymane akcje i, niewykluczone, przejąłby kontrolę nad cukrowym gigantem. Do akcji wkroczyło CBA.

Podejrzenia są o tyle prawdopodobne, że do grupy Maspex należy Tymbark, największy producent soków i napojów. Cukier jest dla niego jednym z podstawowych surowców. KSC jako największy w kraju producent cukru kontroluje aż 40 proc. rynku.

d107j6v

Każda polska firma spożywcza, która potrzebuje do produkcji cukru (w ostatnich latach coraz bardziej deficytowego i przez to drożejącego), jest żywo zainteresowana udziałem w prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej.

Każda jednak musi obejść się smakiem. Zgodnie z prawem udziały w KSC mogą kupować tylko pracownicy spółki i plantatorzy. Stąd te podchody Maspexu.

Gorzka prawda o Polskim Cukrze w najnowszej POLITYCE.

d107j6v

Podziel się opinią

Share
d107j6v
d107j6v