Czasem nie idą w parze. Typ osobowości a wykonywany zawód

Jesteś duszą towarzystwa. Pracujesz jednak sam, w odosobnionym miejscu. Archiwizujesz codziennie stosy dokumentów. Chętnie zamieniłbyś swoją pracą na każdą inną. Niestety nie trafiłeś zbyt dobrze z wyborem zawodu. Co warto wiedzieć o sobie zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie kariery w określonej profesji.

Czasem nie idą w parze. Typ osobowości a wykonywany zawód
Źródło zdjęć: © sxc.hu

09.11.2010 | aktual.: 09.11.2010 12:47

- Każdy z nas posiada role, które są przez niego preferowane – wypełnia je z zaangażowaniem, przyjemnością i dobrymi efektami. Nie do wszystkiego jednak zostaliśmy stworzeni, – tłumaczy Jolanta Wyszyńska, psycholożka - Są takie zawody, których nie powinniśmy wykonywać. Będą nam sprawiały ogromny kłopot i przypuszczalnie efekty nie będą najlepsze.
Nie wystarczy skomponować zespół z ludzi odpowiednich. Należy zadbać aby byli jak najbardziej dopasowani do swoich stanowisk. - W każdej grupie powinny się znaleźć osoby, którym nie brakuje pomysłowości, a przy tym radzą sobie z rozwiązywaniem trudnych sytuacji. Musi być też ktoś, kto łatwo nawiązuje kontakty i jest dobrym negocjatorem - komentuje Jolanta Wyszyńska - Kolejna osoba powinna pokierować pracą wszystkich i wydawać polecenia. Każdy zespół powinien składać się zarówno z ludzi dynamicznych i otwartych, jak i tych, którym zależy przede wszystkim na szczegółowym przestrzeganiu wyznaczonego planu.

Kim zatem jesteś i czy dobrze trafiłeś z zawodem?

Filar firmy
Konsekwentny, pracowity, obowiązkowy, i przewidywalny. Musi posiadać umiejętności organizacyjne, zdrowy rozsądek oraz być zdyscyplinowany. Powinien umieć praktycznie wcielać w życie czyjeś pomysły. Wykonuje prace złożone, strukturalne. Brak mu jednak elastyczności. Jeżeli jesteś _ filarem firmy _ oto w jakim zawodzie, naszym zdaniem, możesz odnieść sukces: analityk, programista.

Lider
Spokojny, opanowany, pewny siebie. Posiada zdolność do dostrzegania potencjału tkwiącego w ludziach. Pobudza, motywuje, wpływa na innych. Traktuje wszystkich, którzy mogą coś wnieść, indywidualnie i bez uprzedzeń. Wyraźne ukierunkowanie na cele. Osoba otwarta, elastyczna. Jego wada to przeciętne zdolności kreatywnego działania. Według naszej redakcji zawód pasujący do tego typu osobowości to: menadżer, kadra zarządzająca.

Człowiek czynu
Żyje działaniem, jest otwarty. W swoją prace wkłada duże zaangażowanie. Potrafi pokonywać bezwład. Lubi pracować, nie lubi nic nie robić, rozpoczyna pracę. Zawód wytypowany przez redakcję: samorządowiec, radny, społecznik, pracownik socjalny.

*Twórca *
Indywidualista, poważny i niekonwencjonalny. Wielki talent, wyobraźnia, umysł i wiedza. Lubi wyzwania i chce im sprostać. Potrafi się zachować w sytuacjach niecodziennych, nieprzewidzianych. Buja w obłokach jest skłonny do nie zważania na cele praktyczne i utarte sposoby postępowania. Najlepszy zawód zdaniem wirtualnej dla_ twórcy _ to: naukowiec, badacz.

Człowiek kontaktu
Ekstrawertyk, pełen entuzjazmu, ciekawy świata, Komunikatywny. Potrafi nawiązywać kontakty z ludźmi. Dobrze się czuje w nowych wyzwaniach. Szybko reaguje na zmieniające się otoczenie wokół niego. Zdolny do kontaktów z ludźmi i wyszukiwania wszystkiego, co nowe. Ma jednak skłonność do utraty zainteresowania, gdy mija pierwsza fascynacja. Jaki zawód? Typ redaktorski: dziennikarz, przedstawiciel handlowy, specjalista ds. rekrutacji.

Oceniający
Trzeźwo myślący, rozważny. Ocenia, wartościuje. Posiada duży potencjał intelektualny. Umiejętność oceny, dyskrecja i zdolność do chłodnej kalkulacji. Bywa hamulcem zespołu, obniża motywację, zniechęca (to się nie uda, to jest bez sensu). Wirtualna wybrała jednogłośnie: profesor.

Dusza zespołu
Towarzyski, raczej łagodny, skromny i wrażliwy. Buduje nastrój, klimat w grupie, potrzebuje dobrej atmosfery. Potrafi dostosować się do ludzi i sytuacji, przyczynia się do wytworzenia ducha zespołu. Lojalny w stosunku do zespołu. Niestety ma tendencję do bycia niezdecydowanym w sytuacjach stresujących. Redakcja uważa, że_ duszą zespołu _ bez dwóch powinien być pedagog czy nauczyciel.

Perfekcjonista
Cechuje się precyzją w działaniu. Chętnie organizuje sobie pracę. Jest nastawiony na osiąganie zamierzonych celów, to go motywuje. Neguje wpływ przypadków na efekt końcowy. Doprowadzający do skutku. Skrupulatny, porządny, przejmujący się i sumienny, Doprowadza sprawy do końca, perfekcjonista. Cechuje go niestety przesadzona skłonność do przejmowania się detalami. Jaki zawód? Typ redaktorski: kontroler jakości, kierownik, księgowa, laborant.

- Przy wyborze zawodu warto skorzystać z testów określających nasze predyspozycje zawodowe oraz typ osobowości – opowiada Jolanta Wyszyńska – Należy zacząć je wykonywać jeszcze w gimnazjum. Dzięki uzyskanym wynikom można z dużym prawdopodobieństwem określić swój stopień dopasowania do różnych zadań, a co za tym idzie do zaplanowania swojej ścieżki zawodowej.

Podział ról według dr Mereditha Belbina _ Teoria Ról w Zespole _

JK

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także