Czekanie na decyzje europejskich polityków
Wczorajsza sesja za oceanem, zakończona niestety niezbyt udanie, określiła nastroje na początek dzisiejszych notowań. Nie pomogły w poprawie nastrojów także notowania giełd azjatyckich, które podobnie zakończyły się wyraźnymi spadkami.
Indeks naszych największych spółek spadł na otwarciu o ponad 33 punkty, nienajlepiej dzień rozpoczęły również największe giełdy europejskie. Tragedii jednak nie było, i mimo wyraźnych spadków nie mieliśmy do czynienia z dalszymi gwałtownymi ruchami. Indeksy próbowały się nawet lekko poprawiać, ale o znaczne ograniczenie strat w początkowej fazie sesji było raczej trudno.
Dopiero przed godziną 11.30 nastąpiło pewne ożywienie, ale zdecydowanie lepiej wyglądało to na najważniejszych parkietach zachodniej Europy niż na naszej giełdzie. Przez większość sesji panował marazm. Obroty były śladowe, a i zmienność na wielu spółkach niewielka. Rynek rozruszał się dopiero po plotkach o możliwym przesunięciu szczytu liderów europejskich. To niestety nie zostało dobrze przyjęte i indeksy ruszyły na południe. Sytuację uratował jednak odczyt indeksu FED z Filadelfii, który okazał się zdecydowanie lepszy od oczekiwań. To pomogło amerykańskim indeksom i także nasz rynek podjął próbę ograniczenia spadków. Słaba niestety była końcówka notowań. Gdy wszystkie amerykańskie indeksy zaczęły notować ujemne odczyty bykom już coraz trudniej było bronić naszych spółek przed większą przeceną.
Obroty osiągnęły dziś poziom nieco ponad 0,95 miliarda złotych, wzrost zanotowały 54 spółki, spadało 266. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem (-3,19%), mWIG40 spadł o –2,36%, a sWIG80 o -1,60%. Najsłabiej na dzisiejszej sesji poradziły sobie spółki: surowcowe, paliwowe, deweloperskie i budowlane, lepiej prezentowały się spółki spożywcze.
Wśród spółek z WIG20 negatywnie wyróżniał się dziś KGHM (-6,94%). Akcje miedziowego koncernu taniały dziś mocno ciągnięte przez spadające ceny surowców. Nie pomagały mu informacje o możliwej ofercie przejęcia spółki górniczej z siedzibą w Kanadzie ani kopalni w Ameryce Łacińskiej, których szczegóły poznamy jeszcze w tym roku. Słabo zachowywały się także akcje PGNiG (-3,63%), których cenę docelową znacząco obniżył Societe Generale (z 4,05 zł do 3,50 zł) podtrzymując rekomendację „trzymaj”. Duże, ponad czteroprocentowe spadki zanotowały również: PKOBP (-4,13%), PEKAO (-5,36%), JSW (-4,38%) i TVN (-4,01%). Po zielonej stronie sesję zakończył jedynie Tauron (+0,19%).
Na szerokim rynku wzrostami wyróżniały się dzisiaj akcje: Jupiter, Euroimplant, Internet Group i City Interactive. Nie zaliczą sesji do udanych akcjonariusze spółek: DSS, IZNS, Budimex i Cersanit.
Ostatnie sesje to odpoczynek po wzrostach rozpoczętych w pierwszych dniach października. Na rynkach trwa wyczekiwanie na spotkanie liderów europejskich i dobrze by było gdyby przedstawiono pomysły na walkę z kryzysem. Obawiam się jednak, że trudno będzie o pełny kompromis i rynki nie otrzymają odpowiedzi na pytanie, jak Europa będzie sobie radzić z obecną sytuacją. To może niestety popsuć nastroje i wtedy czeka nas przecena na giełdach. Jest jednak szansa, że nie będzie ona zbyt głęboka i nie będziemy testować dołków obecnego trendu spadkowego. Jednak w przypadku pozytywnego rozwoju sytuacji zakładałbym przebicie w przyszłym tygodniu oporu w okolicach 2330 punktów na WIG20 i wyjście ponad 2400 punktów jeszcze w październiku. Scenariusz pesymistyczny jest coraz bardziej realny, jeśli potwierdzą się plotki o przesunięciu szczytu przywódców europejskich. To by świadczyło o tym, że jest naprawdę daleko do osiągnięcia kompromisu.
Piotr Trzciński
makler
DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |