Trwa ładowanie...
d1s07lg

Czerwiński: TF Silesia będzie podstawą silnego koncernu paliwowo-energetycznego

Warszawa, 30.09.2015 (ISBnews) - Rada Ministrów zdecydowała o wniesieniu do 100% akcji Kompanii Węglowej do Towarzystwa Finansowego Silesia, poinformował minister skarbu Andrzej Czerwiński. Według niego, TF Silesia, które przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej, stanie się podstawą grupy paliwowo-energetycznej.

Share
d1s07lg

"TF Silesia będzie podstawą silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Największa firma energetyczna wyraziła się pozytywnie o tej koncepcji, wyraziła zainteresowanie udziałem" - powiedział Czerwiński podczas konferencji prasowej.

Dodał, że od innych spółek energetycznych także napływają pozytywne sygnały. Na dziś deklaracje napłynęły od Polskiej Grupy Energetycznej (PGE)
, Energi i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
.

"Wierzę, że w krótkim czasie ten temat zostanie zamknięty poprzez decyzje o udziale" - podkreślił Czerwiński.

d1s07lg

Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk uzupełnił, że "nadrzędnym celem jest funkcjonowanie Kompanii Węglowej na zasadach rynkowych, a nie jest celem podłączanie kroplówki na krótkoterminowe potrzeby".

W komunikacie MSP podało, że powyższe działania to pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Analizę projektu rozpoczęły m.in. PGE oraz Energa, które wyraziły zainteresowanie budowaniem na bazie Kompanii Węglowej silnych koncernów paliwowo-energetycznych. Analizę projektu rozpocznie także PGNiG Termika - spółka z grupy kapitałowej PGNiG.

Rada Ministrów 8 września 2015 r. zgodziła się na dokapitalizowanie TF Silesia przez wniesienie do niej akcji odpowiadających 2% kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1% kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość wynosi obecnie ponad 1,4 mld zł. TF Silesia nie może bez zgody ministra skarbu sprzedać wniesionych akcji. Mogą one jednak stanowić zabezpieczenie dla pozyskania finansowania na rynku bankowym, przypomina resort.

"Projekt musi być prowadzony z poszanowaniem biznesowych interesów wszystkich akcjonariuszy i udziałowców zaangażowanych podmiotów. Proces zbliżania sektorów energetycznego i surowcowego musi też zagwarantować stabilne ceny i dostawę energii do odbiorców" - czytamy dalej.

d1s07lg

Niezależnie od działań zmierzających do wypracowania formuły właścicielskiej, Kompania Węglowa będzie kontynuowała proces restrukturyzacji. Dotychczas jej zarządowi udało się wydłużyć efektywny czas pracy górników na ścianie i w przodku, co obniża koszty jednostkowe wydobycia tony węgla, a także skupić się na produkcji węgla o większej kaloryczności, czyli bardziej opłacalnego, na który jest większe zapotrzebowanie na rynku. Dodatkowo spółka zmniejszyła koszty zakupów i inne koszty niezwiązane bezpośrednio z wydobyciem, podano także.

TF Silesia to podmiot inwestycyjny, realizujący na zasadach rynkowych politykę państwa w zakresie rozwoju i promocji polskiego przemysłu. Spółka, jako partner biznesowy, wspiera procesy reindustrializacji oraz restrukturyzacji przedsiębiorstw działających w branżach kluczowych dla rozwoju kraju. TF Silesia działa także jako podmiot aktywizujący kapitał prywatny, inwestując w projekty we współpracy z inwestorami finansowymi lub branżowymi zwiększając zaufanie inwestorów, jako instytucja reprezentująca Skarb Państwa.

(ISBnews)

d1s07lg

Podziel się opinią

Share
d1s07lg
d1s07lg