Czy częsta zmiana pracy może być zaletą?
Często zmieniasz pracę, bo nie możesz wytrzymać w jednym miejscu dłużej niż dwa lata?
Czy częsta zmiana pracy nie jest dobrze postrzegana przez rekruterów? Wiele zależy od okoliczności.
Często zmieniasz pracę, bo nie możesz wytrzymać w jednym miejscu dłużej niż dwa lata? Prawdopodobnie należysz do grona osób określanych przez rekruterów jako „skoczków”. To pracownicy wysokiego ryzyka –firmy boją się w nie inwestować, ze względu na to, że zbyt szybko odejdą. Tymczasem badanie firmy Evolv pokazuje, że nie ma związku między przyszłym i przyszłym czasem zatrudnienia. To, że ktoś w jednej firmie pracował na przykład rok, nie oznacza, że z kolejnej odejdzie również po takim okresie.
- Nasze ścieżki zawodowe układają się bardzo różnie, nie zawsze tak jak to sobie zaplanujemy czy wymarzymy. Najróżniejsze sytuacje życiowe sprawiają, że w naszym życiorysie zawodowym mogą się pojawić różnego rodzaju przerwy czy nawet częste zmiany miejsc pracy – zauważa Barbara Ryguła, specjalista ds. HR w agencji zatrudnienia ManpowerGroup.
Z kolei Grażyna Syptek – Bandurska, ekspert rynku pracy PKPP Lewiatan, zwraca uwagę na to, że trudny rynek pracy może wymuszać częste zmiany pracodawców czy stwarzać tendencję do pracy projektowej, zwłaszcza wśród młodych osób, stawiających pierwsze kroki zawodowe.
*Polecamy: * Aptekarze znów z tytułem magistra
Jednak dla rekrutera częste zmiany pracy zawsze będą powodem do zastanowienia. - Takie informacje trafiają do CV, a przez to i do potencjalnych nowych pracodawców. Rekruter będzie chciał doprecyzować tę informację w rozmowie z kandydatem. chcąc się dowiedzieć, jakie były powody częstej zmiany pracy. Czy wynikały one z przyczyn obiektywnych, takich jak np. likwidacja naszego działu, czy przeniesienie firmy do innej lokalizacji, czy też może był to wynik innych wydarzeń. Pamiętajmy, że rekruterowi zależy na zweryfikowaniu informacji czy zatrudnienie potencjalnego kandydata będzie stanowiło korzyść dla firmy i nie będzie niosło ze sobą ryzyka szybkiego odejścia nowego pracownika – tłumaczy z kolei ekspert ManpowerGroup.
Jednak kandydat z różnorodnym i krótkim doświadczeniem może mieć zalety, których nie posiada ktoś, kto przepracował je jednej firmie pięć lat. Różne miejsca pracy, mogą wskazywać na bardziej różnorodne doświadczenie i znajomość różnych kultur organizacji pracy. Dlatego ekspert HR dodaje, że krótkie okresy pracy czy jej częste zmiany nie zawsze będą odbierane negatywnie. - Są zawody i branże, gdzie część prac, to prace projektowe, wykonywane w z góry określonych, niedługich okresach czasu. Zawarcie takiej informacji w CV to nic negatywnego, może to być po prostu element charakterystyczny dla danej branży. Należy tylko zwrócić uwagę na zawarcie takiej informacji w CV, np. przez zamieszczenie krótkiego zapisu o wykonywanej pracy tymczasowej czy sprawowanym zastępstwie obok nazwy stanowiska. Również zawarcie w CV informacji o wykonywanych pracach tymczasowych w trakcie studiów, może świadczyć na korzyść kandydata, pokazując jego chęć do zdobywania doświadczeń i zaangażowania w pracę. Warto również wspomnieć, że
pojęcie „częstej” zmiany pracy może być bardzo różne w zależności od branży i rodzaju stanowiska. Są zawody, których przedstawiciele bardzo często zmieniają pracodawców i jest to powszechnie znana tendencja, która nie zaskoczy żadnego rekrutera – komentuje ekspert HR.
MD,MA,WP.PL