Trwa ładowanie...

Deweloperzy i ich projekty

Apartamenty powstają jak grzyby po deszczu w całej Polsce. Niemal każda
z większych firm deweloperskich buduje lub planuje budowę luksusowych osiedli mieszkaniowych albo rezydencji.

Share
Deweloperzy i ich projektyŹródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, fot: Tomasz Hołod
d26kwy5

Często są to wyjątkowo drogie nieruchomości, ale znajdują chętnych i z reguły nie czekają długo na klientów. Sprzedają sie - jeśli nawet nie błyskawicznie - to spokojnie i bez większych przestojów. Najwyraźniej powodzi sie nam coraz lepiej. Jeśli bowiem kogoś stać na wydatek rzędu 2-5 milionów złotych za mieszkanie lub powyżej 10 mln za dom - to chyba nie ma powodów do narzekań. Działa tu przecież rynkowe prawo popytu i podaży. Za takie ceny kupujący mogą mieć nawet wygórowane wymagania, a deweloperzy zrealizują je bez mrugnięcia okiem.

d26kwy5

Każdy stara się przyciągnąć potencjalnych klientów wyjątkową lokalizacją, oryginalnymi rozwiązaniami architektonicznymi, praktycznymi udogodnieniami i indywidualna obsługą. Mają też świadomość, że sprzedają nie tylko nieruchomość – nawet jeżeli ma ona zupełnie niepowtarzalny, wyjątkowy charakter. Snobizm, marzenia, biznes – wszystko to miesza się w eleganckiej oprawie. Apartamentowce z penthousami, basenami, ogrodami zimowymi, tarasami, saunami – z czym kto chce. Podmiejska willa? Proszę bardzo. W stylu moderne, klasycznym lub ekstrawagancko eklektyczna. Do mieszkania i na wynajem. Coraz ich więcej. Fakt, ze zyskują na tym nie tylko najbogatsi. Pięknieją bowiem całe miasta, w których te architektoniczne cuda powstają. Po latach szarzyzny i ograniczeń, Polacy zapragnęli luksusu. Penthouse na Śląsku

Jak oceniają specjaliści Emmerson Nieruchomosci, najlepsza relacja kosztu mieszkania do stawek najmu jest w Katowicach. Bardzo korzystnie wypada Wrocław, ale występują duże różnice miedzy dzielnicami. We Wrocławiu realizowane są obecnie 94 inwestycje, ale tylko kilka, wg Emmersona, powstaje w najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów okolicach. Jedna z nich są apartamenty i penthouse’y Riverview wznoszone przez irlandzka firme Pathway Plaza.
Powstają na Starym Mieście, nad Odra, przy ulicy Sikorskiego. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest widok na rzekę oraz powstąjący nadrzeczny bulwar obok budynku. Doceniają to zamożne rodziny z dziećmi, które już niedługo się wprowadzą. Ceny apartamentów kształtują sie w granicach od 400 tys. do 2, 3 mln. Znalazły tez inwestorów, którzy kupili je z myślą o wynajmie. Jego wysokość może dochodzić do 4 tys. złotych miesięcznie za taki lokal. Natomiast Górny Śląsk dopiero zaczyna odrabiać apartamentowe „zaległości”.
_ Dotychczas na rynku mieszkaniowym w aglomeracji górnośląskiej obecni byli przede wszystkim regionalni deweloperzy. Teraz decyzje o inwestycjach podjęli najwięksi gracze na rynku, m.in. ING Real Estate Development i Globe Trade Centre. Stawia to region w pierwszej lidze zainteresowania inwestorów _– ocenia Marek Wolnik, wiceprezes firmy doradczej Metropolis Nieruchomosci Komercyjne.

Eksperci wskazują, że coraz bardziej charakterystyczne dla Śląska stają się lofty zlokalizowane w budowlach poprzemysłowych. Przykłady to m.in. stara łaźnia dawnej kopalni „Orzeł Biały” w Bytomiu oraz stary spichlerz, piekarnia i stajnia w Gliwicach. Adaptacja dawnych gliwickich koszar na osiedle mieszkaniowe zajmuje się ING Real Estate.

Hilton i Moderna

We wrześniu rozpoczną się prace przy budowie niedaleko centrum Katowic apartamentów „Moderna”. Osiedle stylem nawiązywać będzie do śląskiego modernizmu – architektury lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, z których znane były przedwojenne Katowice.
Przy ul. Mikołowskiej powstaną trzy budynki, które posiadać będą od pięciu do dziewięciu kondygnacji. Znajdą się w nich 383 mieszkania o różnej powierzchni – od kawalerek po dwupiętrowe apartamenty. Oprócz tego, w skład osiedla wejdzie wewnętrzny dziedziniec z placem zabaw, a także podziemne garaże z miejscami dla motocykli.
Sprzedaż apartamentów zaczęła się w maju br. Zakończenie budowy zaplanowano na połowę 2010 r. Ceny za metr kwadratowy wynoszą od 6,5 do 7 tys. zł, głównym inwestorem budowy jest GTC. To jednak nie koniec. W nowoczesnym obiekcie, w którym w przyszłości funkcjonować ma m.in. pięciogwiazdkowy hotel Hilton, znajdzie sie również 200 apartamentów. Inwestor nie podaje na razie ich cen, ale zapowiada, ze będą to jedne z bardziej prestiżowych apartamentów we Wrocławiu, przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów. Sprzedaż rozpocznie sie jesienią. W przyszłości w wielofunkcyjnym budynku, powstającym w samym centrum miasta, znajdą się również atrakcyjne powierzchnie komercyjne, ekskluzywne centrum fitness i SPA, a także basen i nowoczesne sale konferencyjne. Całkowity koszt inwestycji to ok. 300 mln. Współfinansuje ja m.in. Raiffeisen Bank. Spółka Wings Properties należy do międzynarodowej grupy kapitałowej Star Enterprise Limited, która ma na swoim koncie takie obiekty jak Angel Plaza, Angel City w Krakowie
oraz Angel Wings we Wrocławiu. Do tej pory Grupa zainwestowała w Polsce około miliarda złotych.

d26kwy5

Platynowa wieża

Najwięcej jednak, co zrozumiałe, dzieje sie na rynku stołecznym, gdzie powstają całe enklawy budownictwa z najwyższej półki. Firma Atlas Estates Limited prowadzi dwa luksusowe warszawskie projekty: Capital Arts Apartments oraz Platinum Towers. Parametry przykładowego apartamentu CAA są imponujące: XVI piętro, piec pokoi, powierzchnia 157,57, tarasy 42,17 mkw. Cena sięga 2,8 mln zł. Czy są chętni? Oczywiście. Michał Witkowski, dyrektor marketingu i sprzedaży, przyznaje: Inwestujemy w segment ekskluzywnych mieszkań, widząc w nim duży potencjał. Dla wielu naszych klientów przestronne apartamenty są wspaniała alternatywą podmiejskich domów, do których codzienny dojazd bywa bardzo uciążliwy. Tego typu mieszkania, ze względu na dość wysokie ceny, nie sprzedają sie od ręki, są jednak bardzo popularne wśród dobrze sytuowanych klientów prowadzących aktywny tryb życia. We wrześniu 2007 r. AE rozpoczęła realizację Platinum Towers, będącej częścią ekskluzywnego kompleksu apartamentowo-biurowo-hotelowego. Inwestycja
usytuowana jest u zbiegu ulic Grzybowskiej i Wroniej, nieopodal ścisłego centrum Warszawy.

To zespół dwóch 22-piętrowych wież, realizowanych w kompleksie z hotelem Hilton i Platinum Business Centre. W inwestycji znajdzie się blisko 400 apartamentów o najwyższym standardzie. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji elegancki pasaż, w którym znajdować się będą sklepy i restauracje. Powierzchnia apartamentów oferowanych w Platinum Towers wynosić będzie od 37 do 100 mkw. Na dwóch ostatnich piętrach zaprojektowane zostały przestronne penthousy o powierzchni od 147 do 216 m kw., z dużymi tarasami bądź ogrodami zimowymi.
Na parterze budynków znajdą się przestrzenne recepcje o wysokości 9 metrów. Wykończone elementami z kamienia i drewna będą zaprojektowane w stylu art deco. Do dyspozycji mieszkańców oraz pozostałych użytkowników kompleksu będzie największy w Warszawie 3-kondygnacyjny parking na ponad 1000 aut. Każdy z lokatorów będzie miał bezpośredni dostęp do wypożyczalni aut, największego w Polsce klubu fitness Holmes Places, sal konferencyjnych lub balowych oraz licznych restauracji i barów znajdujących się w hotelu Hilton. Średnia cena za metr kwadratowy apartamentu wynosi 20 500 zł brutto. W koszt zakupu mieszkań zostały wkalkulowane również przylegające balkony. Sprzedano już ok. 80 proc. apartamentów. Ceny największych mieszkań kształtują sie w przedziale 25 000-29 500 zł/mkw. brutto Murano i Krzywa Wieża

W maju br. ruszyła sprzedaż II etapu Murano, najbardziej prestiżowej inwestycji Budimex Nieruchomości. Na Muranowie deweloper uruchomił sprzedaż kolejnych 109 mieszkań i apartamentów o powierzchni od 37 do 170 mkw. Oddanie lokali do użytku przewidziano na koniec 2009 r. Apartamenty powstają przy ulicy Inflanckiej w Warszawie.
Atuty to dobra komunikacja z centrum stolicy, bliskość stacji metra Dworzec Gdański, licznych sklepów oraz dwóch centrów handlowych – rozległej Arkadii i kameralnego Klifa. Inwestycja wyróżnia się oryginalną 18-kondygnacyjną wieżą z kamiennymi elewacjami i dostępnym wyłącznie dla mieszkańców jednohektarowym ogrodem.
_ W II etapie inwestycji oferujemy mieszkania i apartamenty, które powstaną w sześcio-, siedmio- lub osmiopiętrowej części budynku – _mówi Iwona Pasterska, kierownik działu sprzedaży. _ Staraliśmy się przy tym, by zróżnicowane metraże oraz przejrzyste i funkcjonalne podziały przestrzeni jak najlepiej odpowiadały potrzebom klientów. _

Wszystkie mieszkania będą posiadały taras lub loggie, których łączna powierzchnia może dochodzić nawet do 80 mkw. W skład standardowego wyposażenia wejdą wideofony. Mieszkańcy apartamentów, które znajdują się na ostatnich pietrach, będą mogli cieszyć sie zwiększona do 3 m wysokością lokalu, klimatyzacją oraz podgrzewanymi tarasami. Ceny mieszkań zaczynają się już od 10 900 zł brutto za m kw.
Spółka Marvipol, która niedawno zadebiutowała na GPW, w czerwcu 2005 r. kupiła atrakcyjną nieruchomość przy ulicy Prostej w Warszawie. Od ubiegłego roku realizuje tam budynek mieszkalny z wysokiej półki, według oryginalnego projektu architektonicznego profesora Stefana Kuryłowicza. _ W tej inwestycji udało się nam połączyć bardzo nowoczesna technologie z dopracowanymi rozwiązaniami służącymi komfortowi mieszkańców _– nie ukrywa zadowolenia Mariusz Książek, prezes zarządu firmy. _ Zaoferowaliśmy np. szklaną, południową elewację, która chroniąc przed nasłonecznieniem, nie przysłania doskonałego widoku na ścisłe centrum miasta. _
W segmencie mieszkalnego luksusowego budownictwa apartamentowego nabywcy zwracają szczególna uwagę na kameralność, niepowtarzalność, prestiż czy oryginalność. Dlatego wykonanie tylko 40 apartamentów w projekcie „Krzywej Wieży” pozwoliło na zaoferowanie nabywcom „wyjątkowej prywatności”. Wilanów i Żoliborz

d26kwy5

Kryształ Wilanowa to kolejna inwestycja Polnordu na terenie Miasteczka Wilanów. Na sfinansowanie projektu firma zaciągnęła w BZ WBK kredyt 32 mln zł. W czterokondygnacyjnym budynku położonym w sąsiedztwie tzw. placu Miejskiego zaplanowano 87 mieszkań o powierzchni od 41 do 168 mkw. Ceny metra kwadratowego kształtują się od 8 do 12,7 tys. zł. Zakup najtańszego mieszkania będzie się wiązać z wydatkiem 450 tys. zł, a najdroższe (168-metrowe z 136-metrowym tarasem) będzie kosztować 2 mln zł. Łączna wartość inwestycji sięga 80 mln zł. Zakończenie budowy zaplanowano na II kwartał 2009 roku. Natomiast Robyg City Apartments to pierwsza inwestycja realizowana na terenie poprzemysłowego Żoliborza Południowego.
_ Analizując postawy klientów możemy stwierdzić, że cechuje ich coraz większa dojrzałość i świadomość własnych potrzeb. Zwracają uwagę nie tylko na cenę, powierzchnie i liczbę pokoi, ale również na wiele innych czynników wpływających na funkcjonalność mieszkania. Na rynku warszawskim bardzo silne znaczenie odzyskuje lokalizacja inwestycji – _ przyznaje Agnieszka Krzywicka, dyrektor marketingu i sprzedaży.
Osoby zainteresowane zamieszkaniem w City Apartments doskonale orientują się, jak dogodnym komunikacyjnie miejscem jest Żoliborz Południowy.

Obecna sytuacja, w której klienci mają jasno sprecyzowane oczekiwania, jest korzystna dla doświadczonych i solidnych deweloperów. Rynek premiuje wysoką jakość inwestycji. Pierwszy etap zostanie zakończony w IV kwartale 2009 r.
Kończą się natomiast prace I etapu inwestycji Robyg przy ulicy Zdrowej w Wilanowie. W 9 kamieniczkach pozostało już tylko 19 lokali. To mieszkania 2-, 3-, 4- i 5-pokojowe o powierzchni od 55,70 mkw. do 166,40 mkw. Klienci będą mogli rozpocząć ich wykańczanie niemal natychmiast po podpisaniu aktu notarialnego. Oznacza to, że od momentu zakupu do przeprowadzki mina zaledwie 2-3 miesiące.

Specjaliści firmy twierdzą, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania trzypokojowe o powierzchni od 70 do 90 m kw. W porównaniu do sytuacji sprzed roku, proces sprzedaży trwa jednak nieco dłużej. Znaczny wpływ ma na to polityka banków, które rezerwują sobie więcej czasu na podjecie decyzji kredytowych. Sami klienci także dłużej rozmawiają z deweloperami, oczekując od nich większej elastyczności w zakresie harmonogramu wpłat. Ich oczekiwania dotyczą też szczegółów standardu i wykończenia mieszkań.

Poznań Forum

W Poznaniu grupa hiszpańskich inwestorów zamierza wybudować najwyższy budynek w Polsce. Będzie on miał 55 kondygnacji i wysokość 285 m (z anteną). Inwestycja szacowana jest na 300 mln euro. Gmach „Poznań Forum” ma być gotowy w połowie 2012 r. Biura zajmą większość powierzchni, zaś najwyższe kondygnacje zajmą apartamenty. Ostatnia, obrotowa kondygnacje zajmą kasyno i restauracja z widokiem na Poznań. W budynku zaplanowano hotel na ok. 170 pokoi i podziemny parking na tysiąc samochodów.
_ _Szukaliśmy miasta położonego strategicznie, dynamicznego, otwartego, nie bojącego się nowych inwestycji. Kiedy przyjechaliśmy do Poznania, wiedzieliśmy, że jest to idealne miasto dla tego projektu. „Poznań Forum” to nie tylko inwestycja, ale też znak, który ma reprezentować ducha tego miasta – podkreśla Jose Ramon Perez Sante, dyrektor finansowy grupy inwestorów.
Przygotowanie projektu dla Poznania trwało rok. Budynek zaprojektowało hiszpańskie studio projektowe AMA. Na lipiec br. przewidziano podpisanie listu intencyjnego z miastem. Zakończenie budowy wyznaczono na czerwiec 2012 roku. W takich projektach większość deweloperów nadzoruje całościowo proces powstania i użytkowania apartamentów – od pozyskania gruntu, poprzez współprace z architektami, uzyskiwanie odpowiednich pozwoleń administracyjnych, wybór współwykonawców, po oddanie gotowych mieszkań do użytku, a często i pózniejsze zarzadzanie budynkiem.

Anna Witkowska - Gazeta Bankowa

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d26kwy5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26kwy5
d26kwy5