Długie kolejki w urzędach. Polacy masowo zastrzegają nr PESEL
Polacy tłumnie ruszyli do urzędów, by zastrzec swoje nr PESEL. W wielu z nich tworzą się długie kolejki, co utrudnia innym załatwienie swoich spraw urzędowych. Niektórzy sprawę załatwiają online, co jest znacznie szybsze i wygodniejsze.
Od 17 listopada istnieje możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Wiele osób postanowiło skorzystać z tej opcji. W związku z tym w całej Polsce w urzędach tworzą się długie kolejki - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Postać groteskowo-farsowa". Balcerowicz uderzył w prezesa NBP
Zainteresowanie usługą wzrosło po niedawnym ataku hakerów na sieć laboratoriów medycznych. W wyniku tego incydentu, dane tysięcy Polaków, w tym ich numery PESEL, dostały się w ręce przestępców. Eksperci namawiają do zastrzeżenia numeru PESEL. To pozwala uniknąć kradzieży tożsamości i zmniejszyć ryzyko zaciągnięcia kredytu na nasze dane - czytamy w dzienniku.
Agnieszka Wrońska, naczelnik Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Dzielnicy Mokotów, w rozmwie z "DGP" przyznaje, że zainteresowanie zastrzeżeniem numeru PESEL jest ogromne. W skali całego miasta około 500 osób dziennie zastrzega swój numer PESEL.
Zastrzeżenie numeru PESEL trwa około 2-3 minuty. W wielu urzędach w Polsce możnaumówić się na wizytę w urzędzie poprzez rezerwację konkretnego terminu na stronie internetowej - informuje dziennik.
Zastrzeżenie numeru PESEL przez internet jest zdecydowanie szybsze. Można to zrobić przy pomocy profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu albo danych do logowania do bankowości elektronicznej. Trzeba jednak pamiętać, że banki będą musiały weryfikować czy PESEL jest zastrzeżony dopiero od czerwca przyszłego roku.
Zastrzeżenie nr PESEL przez pełnomocnika
Jak czytamy w dzienniku, aby zastrzec PESEL w urzędzie, trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Można to zrobić za pomocą dowodu osobistego w aplikacji mObywatel. Aby przyspieszyć proces, można przyjść z pobranym wnioskiem ze strony gov.pl.
W przypadku osób starszych lub z niepełnosprawnością, sprawę zastrzeżenia numeru PESEL można załatwić przez pełnomocnika. Musi on mieć pełnomocnictwo konkretnie do zastrzeżenia numeru PESEL. Pełnomocnictwo może być napisane odręcznie, wystarczy wskazać imię, nazwisko, numer PESEL osoby i pełnomocnika, oraz konkretną czynność. Ważne, aby było ono opatrzone miejscowością, datą i własnoręcznym podpisem osoby upoważniającej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".