Trwa ładowanie...

Dłuższy płatny urlop na opiekę nad dzieckiem

Dwa razy więcej płatnego urlopu niż obecnie mogą mieć pracownicy wychowujący troje i więcej dzieci do 14 lat

Share
Dłuższy płatny urlop na opiekę nad dzieckiem
Źródło: Thinkstock
d423pxc

Opozycja próbuje przeforsować w Sejmie projekt ustawy, dzięki której dwukrotnie dłuższy urlop miałyby osoby wychowujące troje i więcej dzieci do lat 14.

Pierwsze czytanie projektu nowelizującego kodeks pracy odbyło się w środę. Parlamentarzyści z klubu SLD proponują, by prawo do dwóch dni płatnego posiadali wyłącznie rodzice zatrudnieni na umowie o pracę, a opiekujący się jednym dzieckiem do 14. roku życia. Osobom wychowującym dwoje małoletnich dzieci przysługiwałby dodatkowy dzień wolny (prawo do niego mieliby również rodzice samotnie wychowujący dziecko).

d423pxc

Pomysł nie spodobał się posłom Platformy Obywatelskiej, którzy opowiedzieli się za odrzuceniem projektu. Stanowisko klubu wyjaśniła posłanka Izabela Mrzygłocka – Te zmiany mogą doprowadzić do zwolnień. Pracodawcy już teraz narzekają na pozapłacowe koszty pracy.

Kontrowersje wzbudza również inny projekt, zgłoszony przez Ruch Palikota. Posłowie proponują w nim całkowitą likwidację wynagrodzenia chorobowego. W zamian chcieliby wprowadzenia zasady, że koszty choroby w całości pokrywane są z systemu ubezpieczeń społecznych. – To może ograniczyć wysokie koszty pracy ponoszone przez pracodawców – podkreśla Artur Dębki (RP).

Również tym zmianom przeciwny jest klub PO.

MA,WP.PL

d423pxc

Podziel się opinią

Share
d423pxc
d423pxc