Trwa ładowanie...
handel
20-12-2010 09:53

Dobra koniunktura dla rynku spożywczego

W perspektywie najbliższych trzech lat handel detaliczny
artykułami spożywczymi w Polsce osiągnie wartość prawie 280 mld zł - szacuje
firma PMR, na którą powołuje się "Rzeczpospolitą".

Dobra koniunktura dla rynku spożywczegoŹródło: Jupiterimages
d4dc0qu
d4dc0qu

Według gazety, rynek spożywczy znów się rozpędza. Pomimo słabszej pierwszej połowy roku, w całym 2010 sprzedaż ma wzrosnąć do ponad 240 mld zł. To o 3 procent więcej niż w 2009 r. Wzrost zapewne byłby jeszcze wyższy, gdyby nie kiepskie pierwsze miesiące.

- Najpierw przedłużająca się zima, która objęła również okres przygotowań do Wielkanocy, nie nastrajała konsumentów do odwiedzania sklepów. Kwietniowa katastrofa samolotu prezydenckiego przyniosła dalsze pogorszenie skłonności do zakupów oraz dodatkowe dni bez handlu. Powódź, a następnie susza, które nawiedziły Polskę w kolejnych miesiącach przyczyniły się do kontynuacji negatywnego trendu - wylicza na łamach "Rz" Dominika Kubacka, analityk handlu detalicznego PMR.

W ocenie specjalistów na wzrost wartości rynku spożywczego wpływa również znacząca ekspansja sieci handlowych. "W 2010 r. największych 15 detalistów otworzyło ponad 2,3 tys. nowych sklepów. Kolejne lata przyniosą dalszy rozwój, dzięki któremu w okresie trzech lat polski rynek spożywczy zyska dodatkowe 40 mld zł" - czytamy w "Rz".

Nie jest żadna tajemnicą, że największą ekspansję szykuje lider rynku - Biedronka. Dystansu nie chce jednak tracić ani Carrefour (w planach rozwoju stawia na markety o mniejszej powierzchni, zlokalizowane na obszarach dotąd "zmonopolizowanych" przez dyskonty), ani Tesco. Jednak PMR szacuje, że w 2013 r. na rynku polskim będzie działało już w sumie ponad 3 tys. placówek dyskontowych. Obecnie gęstość sieci jest wciąż niewielka i dochodzi do 60 sklepów dyskontowych na milion mieszkańców. Na jeden dyskont przypada 16 tys. osób, a trzy lata temu było to 23 tys.

d4dc0qu

- A przecież warto pamiętać, że cały czas możliwe do zrealizowania pozostają ambitne plany przyspieszenia rozwoju relatywnie nowego gracza na tym rynku, sieci Aldi - zauważa Kubacka.

Dodaje, że dzięki wysokim, dwucyfrowym wzrostom sprzedaży w najbliższych latach, segment sklepów dyskontowych w 2013 r. przekroczy 16 procent udziałów w rynku spożywczym w Polsce - czyli będzie niemal dwukrotnie wyższy niż w latach 2007-2008.

d4dc0qu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dc0qu