Trwa ładowanie...

Dobre dane z Niemiec wsparły notowania euro

Indeks ZEW wyniósł w październiku 6,2 pkt. To najlepszy wynik od czerwca tego roku.

Dobre dane z Niemiec wsparły notowania euroFot: Jacek Bereźnicki
d7ji8e3
d7ji8e3

Euro zyskuje na wartości po publikacji indeksu obrazującego nastroje niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych. Wpływ na kondycję europejskiej waluty miały również wydarzenia za oceanem.

Indeks ZEW wyniósł w październiku 6,2 pkt. To najlepszy wynik od czerwca tego roku, tymczasem inwestorzy spodziewali się odczytu na poziomie 4 pkt. Wskaźnik jest opracowywany przez Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką. Powstaje na podstawie opinii ekspertów z branży finansowej, którzy oceniają, jaka w ciągu najbliższej połowy roku będzie kondycja niemieckiej gospodarki. Przedstawiają oni również swoje zdanie na temat gospodarki strefy euro, Japonii, Francji, USA i Włoch. Jego wartość mieści się w zakresie od -100 pkt. do +100 pkt.

Notowania euro w stosunku do złotego w tym tygodniu

Wskaźnik ten dał sygnał europejskiej walucie do większego odreagowania ostatnich spadków. We wtorek w południe euro kosztuje 4,27 zł, czyli o jeden grosz więcej w stosunku do notowań pary EUR/PLN w poniedziałek wieczorem i we wtorek rano. Wartość euro w stosunku do złotego dotarła tym samym do najniższego poziomu od sierpnia, co stanowiło również solidne wsparcie.

Na ostatnie umocnienie polskiej waluty miała też wpływ debata prezydencka w USA sprzed kilku dni. Według rynku ze znaczącą przewagą zwyciężyła ją Hilary Clinton, co dla inwestorów oznacza większą stabilność. Dzięki temu rynek zwiększa swój apetyt na ryzyko, lokując środki w obarczonych większą niepewnością aktywach.

d7ji8e3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ji8e3