Trwa ładowanie...
d3807cb

Dobre wyniki firmy Boeing mimo kłopotów z Dreamlinerem

Firma Boeing poinformowała w środę o wynikach finansowych za I kwartał bieżącego roku. Ten największy na świecie producent wielkich samolotów zarobił 1,11 mld dolarów, czyli 1,73 dol. za jedną akcję, pomimo problemów z samolotem Boeing 787 Dreamliner.
Share
Dreamliner w barwach PLL LOT
Dreamliner w barwach PLL LOTŹródło: Boeing
d3807cb

Kierownictwo Boeinga zapowiedziało, że liczy na dobre wyniki finansowe i realizację założonych dostaw co najmniej 60 modeli 787. Produkcja samolotów jest kontynuowana, a w maszynach montowane są zmodyfikowane akumulatory. Firma dostarczyła w I kwartale br. 137 samolotów, przyspieszając produkcję modelu 737 i 777 z powodu wstrzymania dostaw 787.

- Naszym obecnym priorytetem jest wznowienie dostaw dreamlinerów do naszych klientów - powiedział prezes koncernu Jim McNerey.

Eksploatację dreamlinerów wstrzymano bezterminowo 16 stycznia, po incydentach z dwoma samolotami tego typu - w jednym przypadku był to pożar litowych akumulatorów jonowych, a w drugim ich dymienie. W ramach poprawek konstrukcyjnych akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne. Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny, automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu dym i toksyczne opary.

Przerwa w lotach 787 kosztowała firmę Boeing około 600 mln dol. Uziemienie samolotów zmusiło niektóre linie lotnicze do leasingowania maszyn zastępczych. Wiele firm lotniczych zapowiedziało, że będzie się ubiegało o odszkodowania od Boeinga, co może znacznie pomnożyć straty koncernu.

d3807cb

Podziel się opinią

Share
d3807cb
d3807cb