Dobry koniec tygodnia
Piątkowe notowania na GPW w ślad za czwartkowymi zniżkami na amerykańskich giełdach ( S&P500 -1,3%, NASDAQ100 -0,23%) rozpoczęły się nieznacznie poniżej czwartkowego zamknięcia, WIG na otwarciu stracił 0,1%, zaś WIG20 0,3%.
Na przebieg sesji duży wpływ miały mieć dane o produkcji przemysłowej w państwach strefy euro w styczniu oraz fakt, iż nastąpi wygasanie marcowej serii instrumentów pochodnych, co mogło istotnie zaważyć na kierunek indeksów pod koniec sesji. Produkcja przemysłowa w państwach strefy euro okazała się niższa niż oczekiwania analityków (-17,3% r/r wobec konsensusu 15,5% r/r), jednakże indeksy w dalszym stopniu nieznacznie zyskiwały. Ostatecznie piątkowe notowania zakończyły się około procentowym wzrostem, przy kilku większych wahaniach indeksu 20 największych spółek podczas ostatniej godziny sesji, w wyniku których w kilka minut WIG20 zyskiwał lub tracił po 10 pkt. WIG20 zyskał 1,26%, zaś WIG 1,08% przy obrotach odpowiednio 876 mln zł i 1147 mln zł. Na warszawskiej giełdzie główne indeksy zyskały na wartości za sprawą spółek surowcowych, KGHM zyskał 1,84%, akcje PGNiG zdrożały o 2,02%, zaś papiery wartościowe PKNORLEN o 1,6%. Z sektora bankowego ze spółek wchodzących w skład WIG20 zyskały papiery wartościowe
PEKAO 1,41%, PKOBP 1,49%, BRE 1,44% i BZWBK 4,77%, zaś akcje GETIN pozostały na niezmienionym poziomie. W najbliższym czasie bez widocznych efektów programów stymulacyjnych i poprawy w sektorze finansowym WIG20 najprawdopodobniej będzie poruszał się w kanale wyznaczonym między 1375 pkt a 1575 pkt. Opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane o wynikach finansowych przedsiębiorstw niefinansowych za 2008r. wskazują na wyraźnie pogorszenie się wyników ich działalności. W 2008 roku firmy odnotowały znaczący spadek na wyniku finansowym (-27.0%r/r), zaś odsetek firm rentownych spadł do 76.7% z 82.6% w 2007r. Ponadto podany przez GUS wskaźnik koniunktury w polskim przetwórstwie przemysłowym w marcu, będący na poziomie najniższym od 9 lat, będzie negatywnie wpływał na nastroje na GPW.
Ostatni dzień tygodnia, zgodnie z oczekiwaniami, zakończył się na plusie. Dwie ostatnie sesje praktycznie zniwelowały negatywną wymowę całego tygodnia. Aktualnie kurs WIG ponownie podszedł pod ważny opór, wyznaczony na ostatnim lokalnym szczycie na poziomie 23 686 pkt, który za razem wypadł na 38,2% zniesienia Fibonacciego. Dzięki piątkowej sesji rynek w najbliższym tygodniu ma szansę na przebicie tego poziomu i kontynuacje zapoczątkowanego w połowie lutego odbicia. Na uwagę zasługuje fakt, że dwie sesje kończące tydzień przebiegały na zwiększonym obrocie, który wyniósł w obydwu przypadkach powyżej miliarda złotych, co z kolei sugeruję zaangażowanie nowego kapitału. Druga dobrą wiadomością dla posiadaczy akcji jest powrót wskaźnika MACD do poziomu równowagi, aktualnie do poziomu zera brakuje mu zaledwie 13 pkt. Przejście na dodatnią stronę MACD może zwiastować zmianę trendu, ale na ten sygnał przyjdzie rynkowi jeszcze poczekać. W trakcie dzisiejszej sesji powinno dojść do testu najbliższego oporu a ze
względu na to, że będzie to już drugie podejście na tą linię istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie ono pokonane, co z kolei otworzy drogę na 24 000 pkt.
BM Banku BPH