Trwa ładowanie...

Dodatkowa praca na urlopie wychowawczym

Czy osoba zatrudniona na pełen etat, na czas nieokreślony, przybywająca na urlopie wychowawczym, może podjąć dodatkową pracę?

Share
Dodatkowa praca na urlopie wychowawczym
d4l0rp0

*Od roku jestem na urlopie wychowawczym. Jestem zatrudniona na pełen etat, na czas nieokreślony. Czy mimo to, mogę podjąć dodatkową pracę? Czy jest to zgodne z prawem? Czy w takiej sytuacji pracodawca, u którego jestem na urlopie wychowawczym, może mnie zwolnić? Odpowiada Monika Hernecka, dyrektor operacyjny Grupy FUTUREA * Przepisy prawa pracy pozwalają pracownikowi na podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo na podjęcie innej działalności. Jedynym warunkiem podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej jest możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 1862§ 1 Kodeksu Pracy).

Jeśli pracownik spełni warunek sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w trakcie wykonywania dodatkowej pracy zarobkowej, wówczas dotychczasowy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę ani rozwiązać umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Jeśli jednak dotychczasowy pracodawca stwierdzi, że pracownik podczas pracy dodatkowej podjętej w trakcie urlopu wychowawczego trwale zaprzestał sprawowania opieki osobistej nad dzieckiem,

może wezwać pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, ale nie później niż w ciągu 30 dni od otrzymania takiej informacji i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

d4l0rp0

Podziel się opinią

Share
d4l0rp0
d4l0rp0