Trwa ładowanie...
d3k4hoc

Dofinansowanie budowy terminalu LNG większe o prawie 100 mln zł

Kwota dofinansowania budowy terminalu LNG w Świnoujściu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) została zwiększona o 95,8 mln zł, z 456 mln do 551,8 mln zł - poinformowała w poniedziałek spółka Polskie LNG.

d3k4hoc
d3k4hoc

Według prezesa Polskiego LNG Rafała Wardzińskiego przyznanie dodatkowych środków unijnych to bardzo dobra informacja zarówno dla spółki jako inwestora, jak też dla przyszłych użytkowników powstającej w Świnoujściu infrastruktury. "Po pierwsze jest to potwierdzenie, że przyznane nam dotychczas środki wydatkujemy rzetelnie. Po drugie, dofinansowanie ze środków POIiŚ wpłynie na obniżenie taryfy, co oznacza, że usługi świadczone przez terminal w czasie jego eksploatacji będą tańsze dla naszych potencjalnych klientów" - ocenił Wardziński.

Jak podkreśliła spółka w komunikacie, Ministerstwo Gospodarki oraz Instytut Nafty i Gazu przyznały dodatkowe środki finansowe, pozytywnie oceniając postępy prac w projekcie i doceniając sposób wydatkowania dotychczas przyznanych środków. Polskie LNG z dotychczasowej puli wykorzystało już ponad 300 mln zł - zaznaczyła spółka. Zwiększenie puli dla terminala to efekt przesunięcia środków między poszczególnymi działaniami POIiŚ.

Polskie LNG przypomniało też, że w grudniu 2012 r. spółce po raz kolejny przyznano certyfikat "Zintegrowanego systemu zarządzania" według standardów ISO, co - według firmy - stanowi dowód stosowania "najwyższej jakości norm". Spółka przypomniała także, że zwiększenie środków na dofinansowanie było możliwe z powodu decyzji KE z 2011 r. wyznaczającej maksymalną kwotę pomocy publicznej na terminal LNG w wysokości 925 mln zł.

Zadaniem spółki Polskie LNG S.A. jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie gazu ziemnego drogą morską. Gazoport ma ruszyć w 2014 r. W pierwszym etapie eksploatacji pozwoli na odbiór 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

d3k4hoc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k4hoc