Trwa ładowanie...
przepisy

Duże oszczędności dzięki usunięciu zbędnych przepisów

Komisja Europejska z dumą ogłosiła w środę, że w ramach lepszego stanowienia prawa w Unii Europejskiej zaproponowała już usunięcie 1 300 aktów prawnych, czyli 7 800 stron Dziennika Urzędowego UE, stanowiących 10 proc. unijnego dorobku prawnego.
Share
Duże oszczędności dzięki usunięciu zbędnych przepisów
Źródło: Jupiterimages
d4e07ql

_ Zaproponowane przez Komisję Europejską zmniejszenie obciążeń administracyjnych stanowi jeden z podstawowych elementów europejskiej inicjatywy na rzecz naprawy gospodarczej. Świat nie stoi w miejscu, prawo musi więc być dynamiczne, a nie statyczne _ - oświadczył przewodniczący KE Jose Barroso.

Wyraził nadzieję, że w najbliższych miesiącach państwa członkowskie oraz Parlament Europejski "dotrzymają kroku Komisji" i zgodzą się na usunięcie zbędnych przepisów.

Unijny program ułatwień dla biznesu zakłada zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw o 25 proc. do roku 2012. KE cieszy się, że inicjatywę przejęły też kraje członkowskie: analogiczne programy wdrożyło już 21 z nich.

d4e07ql

KE obliczyła, że już przedstawione lub planowane środki na rzecz zmniejszenia obciążeń administracyjnych pozwolą zaoszczędzić ponad 30 mld euro rocznie.

Chodzi nie tylko o usuwanie zbędnych przepisów, ale także szereg ułatwień, które mają pobudzić rozwój przedsiębiorczości w UE. W środę KE przedstawiła kolejną inicjatywę: przegląd dyrektywy o VAT mający na celu zniesienie przeszkód w elektronicznym fakturowaniu. Elektroniczne faktury miałyby mieć w 100 proc. taką samą moc, jak papierowe. Ich rozpowszechnienie i uznawanie w całej UE ułatwi życie przedsiębiorcom, a urzędom skarbowym - wykrywanie oszustw. Potencjalne oszczędności w skali roku mogłyby wynieść nawet 18 mld euro.

W odniesieniu do prawa spółek Komisja zamierza zaproponować wyłączenie mikroprzedsiębiorstw (czyli firm zatrudniających do 9 osób) z obowiązku stosowania skomplikowanych unijnych dyrektyw dotyczących rachunkowości, co mogłoby przynieść dalsze 7 mld euro oszczędności rocznie.

Michał Kot

d4e07ql

Podziel się opinią

Share
d4e07ql
d4e07ql