Trwa ładowanie...
gaz
22-09-2010 06:41

Dwadzieścia firm nie dostanie gazu?

PGNiG może zredukować dostawy gazu dla PKN Orlen, firm azotowych, hut szkła, elektrociepłowni, KGHM i Gaz-Systemu.

Dwadzieścia firm nie dostanie gazu?Źródło: Jupiterimages
d3mfsdk
d3mfsdk

W dniu, w którym państwowy Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System uzyska zgodę rządu na wprowadzenie dziesiątego stopnia zasilania gazem, krajowi odbiorcy przemysłowi będą mogli odbierać dziennie tylko 6,5 mln m sześc. surowca. To bardzo mało zważywszy, że w sezonie zimowym średnie zużycie błękitnego paliwa wynosi w Polsce od 40 do nawet 68 mln m sześc. Z tego około 62 proc. gazu odbiera przemysł.

W okresie zimowym jego zapotrzebowanie wynosi zatem 24,8-42,2 mln m sześc. To z kolei może oznaczać, że polski przemysł otrzyma tylko 15-26 proc. z tego, co zamówił. Takie ograniczenia w dostawach będą musiały być wprowadzone, jeśli nie dojdzie do finalizacji negocjacji polsko-rosyjskich dotyczących zwiększenie importu tego surowca z kierunku wschodniego.

Ograniczenia dla 20 firm Z informacji „Parkietu” wynika, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które jest sprzedawcą błękitnego paliwa, w pierwszej kolejności będzie zmuszone ograniczyć jego dostawy do 20 największych odbiorców. W ich gronie będą przede wszystkim firmy chemiczne.

Największe redukcje w dostawach obejmą Zakłady Azotowe Puławy, ZAK, Zakłady Chemiczne Police i Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach. Wśród firm, które muszą liczyć się z ogromnym deficytem gazu, niewątpliwie będzie grupa kapitałowa PKN Orlen, która dziennie zużywa prawie 4 mln m sześc. gazu (najwięcej w Polsce). Z tego około 2,5 mln przypada na PKN Orlen (piece technologiczne i produkcja wodoru), a 1,5 mln na Anwil (produkcja nawozów).

d3mfsdk

Ograniczenia mogą objąć też elektrociepłownie używające gazu jako paliwa do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Chodzi o obiekty zlokalizowane w Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie i Rzeszowie (wszystkie trzy należą do grupy PGE)
oraz w Nowej Sarzynie.

Kiedy zabraknie surowca?

W ocenie zarządu PGNiG do końca roku zabraknie nam 1,5-1,7 mld m sześc. gazu. Surowiec z Rosji może przestać płynąć już w drugiej połowie października. Aby starczyło gazu dla klientów indywidualnych i służby zdrowia, spółka chce jak najszybciej wprowadzić ograniczenia. Alternatywą jest podpisanie uzgodnionej już umowy pomiędzy rządami Polski i Rosji, wobec której sprzeciw zgłosiła jednak Komisja Europejska. Wczoraj na ten temat rozmawiał m.in. polski rząd z Parlamentem Europejskim.

Bartłomiej Mayer, Tomasz Furman
PARKIET

d3mfsdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfsdk