Trwa ładowanie...
Noble Securities
węgry

Dzięki Bogu, to już koniec

Zgodnie z oczekiwaniami ostatnia sesja przed świętami była monotonna i przewidywalna jak kalendarz. Zaledwie dwie spółki z WIG20 zmieniły kurs o więcej niż 1 proc.

Share
Dzięki Bogu, to już koniec
Źródło: Noble Securities
d9jllbo

Obniżenie ratingu dla Węgier było rynkową wiadomością dnia, ale inwestorzy nad Wisłą byli już zbyt zmęczeni nerwowym rokiem by zareagować. Kolejna gorzka pigułka została więc gładko przełknięta, choć inwestorzy na Węgrzech mogą mieć na ten temat inne zdanie - BUX spadł o 0,6 proc. i był najsłabszym indeksem na Starym Kontynencie. Zresztą nie tylko dziś - od początku roku BUX zyskał skromniutkie 0,8 proc.

Dwie rzeczone spółki, których kurs zmienił się mocniej niż o 1 proc. to Tauron (w dół) i Telekomunikacja (w górę). Na tak płytkim rynku próżno szukać uzasadnienia dla takiej, a nie innej zmiany ceny. Wśród mniejszych spółek uwaga inwestorów koncentrowała się dziś na Makaronach (plus 14,7 proc.) po ustaleniu szczegółów fuzji z Mispolem, Travelplanet.pl (plus 9,1 proc.) po ujawnieniu kolejnego dużego akcjonariusza i Bomi (plus 6,7 proc.) po spekulacjach o możliwym przejęciu spółki przez rywali z branży, a plotki te podsyciła transakcja sprzedaży Żabki na rzecz Tesco.

Publikowane dziś dane makro z USA miały pozytywny wydźwięk. Zamówienia na dobra trwałe (z wyłączeniem samochodów) wzrosły o 2,4 proc. wobec października, a liczba osób pobierających zasiłki dla bezrobotnych spadła do 420 tys. (z 426 tys.). Dochody Amerykanów wzrosły zgodnie z oczekiwaniami (o 0,3 proc.), wydatki nieco mniej (o 0,4 proc.). Sprzedaż nowych domów wzrosła z 275 do 290 tys. (oczekiwano 300 tys.).

d9jllbo

Spokojna sesja to dobra okazja do składania życzeń. W imieniu swoim, Łukasza Wróbla i całego zespołu Noble Securities życzę czytelnikom naszych komentarzy trafnych decyzji inwestycyjnych w przyszłym roku, bo wygląda na to, że będzie się nad czym zastanawiać. Ale wcześniej solidnej dawki rodzinnej, świątecznej atmosfery byśmy wszyscy zdołali sobie przypomnieć, że nie tylko zwrot na kapitale ma znaczenie.

Emil Szweda, Noble Securities

d9jllbo

Podziel się opinią

Share
d9jllbo
d9jllbo