Trwa ładowanie...

Edukacja on-line dla kobiet na urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński lub wychowawczy bardziej można nazwać kłodą u nogi, niż kolejnym punktem w CV. Ale kobiety nie poddają się i szukają innowacyjnych rozwiązań. W zdobywaniu nowej wiedzy, odpowiedzią stał się e-learning.
Share
Edukacja on-line dla kobiet na urlopie macierzyńskim?
Źródło: Jupiterimages
d3ery7p

Uważane za mało dyspozycyjne, ale rzetelne i lojalne. Młode matki chętnie wracają do pracy. Choć urlop macierzyński lub wychowawczy bardziej można nazwać kłodą u nogi, niż kolejnym punktem w CV. Kobiety nie poddają się i szukają innowacyjnych rozwiązań. W zdobywaniu nowej wiedzy, odpowiedzią stał się e-learning.

W 2009 wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od liczby urodzonych dzieci i wynosi od 20 do 37 tygodni. Ponadto coraz więcej kobiet decyduje się na urlop wychowawczy, który może trwać do 3 lat. Dla wielu pracodawców jest to przeszkoda. Jeśli kobieta zdecyduje się na dziecko, firma traci na ten czas pracownika. Do tego dochodzi potencjalnie mniejsza dyspozycyjność matek. Na nich spoczywa opieka nad dziećmi i domem. Takie myślenie nie pomaga kobietom w realizowaniu zawodowych planów.

Jednak coraz więcej jest kobiet przedsiębiorczych, dla których kariera jest tak samo ważna, jak założenie rodziny. Kobiet, które dzięki swojej pracy zajmują wysokie stanowiska i nie boją się wyzwań. Podczas gdy etatowi pracownicy kształcą swoje umiejętności zawodowe na firmowych kursach i szkoleniach, matka zajmuje się domem. Ale ambitne kobiety nie poddają się.

d3ery7p

Młode Polki na urlopie macierzyńskim chętnie uczestniczą w szkoleniach lub kończą studia podyplomowe we własnym zakresie. W przerwach, między zmienianiem pieluch a praniem, zamiast w telewizor zerkają w kurs e-learningowy. Wiedzą, że kilkanaście miesięcy lub kilka lat spędzonych w domu powoduje, że umiejętności się dezaktualizują, a doświadczeń zawodowych nie przybywa. Dlatego też nauka w systemie on-line od kilku lat jest coraz bardziej doceniana przez młode matki.

_ Nie wszystko można przeskoczyć, ale w trakcie urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego też można rozwijać się zawodowo. Dla kobiet pochłoniętych obowiązkami domowymi największą zaletą szkoleń e-learningowych jest ich elastyczność i indywidualny czas nauczania. To one decydują, kiedy zalogować się na portal i przejść kolejną lekcję. Nie są związane żadnymi terminami, ani godzinami nauki _- komentuje Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

E-learning to wygodne rozwiązanie. Według danych Akademii PARP, w maju 2009 roku spośród wszystkich uczestników szkoleń, panie stanowiły 56 proc. Wśród wszystkich kobiet 57 proc. jest w wieku 25-35 lat, czyli okresie przypadającym na rozwój kariery zawodowej, ale i macierzyństwo. Panie najchętniej uczestniczą w szkoleniach: „Negocjacje handlowe w MSP”, "Jak rozwijać firmę? Systemy zarządzania w MSP" oraz "Jak założyć własną firmę?".

Kobieta wracająca do pracy po dłuższej nieobecności, może pozytywnie zaskoczyć swojego pracodawcę nowo nabytymi umiejętnościami i aktualnością swojej wiedzy. Na portalu www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 12 bezpłatnych, multimedialnych szkoleń, zatem materiału do nauki nie zabraknie.

d3ery7p

Podziel się opinią

Share
d3ery7p
d3ery7p