Trwa ładowanie...

Emerycie, sprawdź ile możesz dorobić. Oto nowe stawki limitów

Limity dorabiania zmieniają się co trzy miesiące. Powinni je sprawdzać renciści i osoby pobierające wcześniejszą emeryturę, którzy coraz częściej podejmują zatrudnienie, by podreperować domowy budżet. Najnowsze progi dodatkowych przychodów obowiązują od września.

ZUS może pomniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł będzie większy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.ZUS może pomniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł będzie większy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d4mxefe
d4mxefe

- Progi w osiąganiu dodatkowych dochodów nie dotyczą osób, które przeszły na emeryturę po przekroczeniu powszechnego wieku emerytalnego czyli dla kobiet po 60 roku życia, a dla mężczyzn po 65. Ci świadczeniobiorcy nie muszą się martwić, że ich wypłata z ZUS zostanie zmniejszona lub zawieszona. Uwagę na swoje zarobki powinni zwrócić pobierający wcześniejsze emerytury. Od września bezpieczną granicą jest 3517,20 złotych brutto. Taki dodatkowy średni miesięczny przychód wynikający z aktywności zawodowej nie będzie powodował zmniejszenia świadczenia wypłacanego przez ZUS - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy województwa opolskiego.

13. i 14. emerytura przesunięte w budżecie. "To nie jest kreatywna księgowość"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pomniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł będzie większy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju, który od września ustalono na 3517,20 zł. Od czerwca do sierpnia ta kwota graniczna wynosiła 3732,10 złotych brutto.

Wypłata świadczenia z ZUS może być zawieszona jeśli dodatkowe przychody przekroczą 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Nowa kwota graniczna to 6531,90 zł (wcześniej 6931 zł). Zmniejszenie bądź zawieszenie wypłacanego świadczenia zależy od ewentualnych przychodów z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. 

Jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (3517,20 zł), ale nie będzie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia (6531,90 zł), to świadczenie zostanie zmniejszone o wartość przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia, czyli:

d4mxefe

• 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;

• 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;

• 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli kwoty 3517,20 zł.

Kto może dorabiać bez ograniczeń

Budżet domowy bez konsekwencji mogą uzupełniać też renciści. Gwarancję wypłaty renty w pełnej wysokości mają też inwalidzi wojenni, osoby pobierające rentę z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

d4mxefe

Bez ograniczeń zarobkować mogą także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

W ostatnich kilku latach w Polsce wzrósł odsetek pracujących seniorów pobierających emerytury powszechne. W czołówce są województwa mazowieckie i śląskie - odpowiednio 16,1 proc. i 15,2 proc. aktywnych zawodowo emerytów.

d4mxefe

Województwo opolskie pod tym względem plasowało się nieco poniżej średniej w kraju. W regionie 11,5 proc. emerytów po ukończeniu wieku powszechnego miało dodatkowe płatne zajęcie (średnia w kraju 13,1 proc.)

Większość, bo 56 proc. pracujących emerytów to kobiety. Panie częściej decydują się na taki krok. Z czego to wynika? W Polsce, średnia emerytura kobiety jest niższa od świadczenia mężczyzny o ponad 1000 zł brutto.

Kobiety mając niższe świadczenia niż mężczyźni m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, mają większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów.

d4mxefe

Kontynuowanie zatrudnienia to nie tylko sposób na podreperowanie funduszy ale też bonus jakim jest realne podwyższenie emerytury. Jeśli emeryt pracuje, a od umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, to może swoje świadczenie przeliczyć z uwzględnieniem dodatkowych składek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4mxefe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mxefe