Trwa ładowanie...
euro

Estonia jest gotowa na przyjęcie euro

Estonia jest gotowa na przyjęcie euro - poinformowało we wtorek estońskie ministerstwo finansów. Państwo wprowadziło wszystkie niezbędne ustawy i rozporządzenia. Systemy informatyczne instytucji publicznych są przygotowane do zmiany waluty.

Share
Estonia jest gotowa na przyjęcie euro
Źródło: Jupiterimages
d3ejjsh

- Na przełomie roku dojdzie do pewnych przerw w działaniu systemów informatycznych, ale te najczęściej używane, jak rejestr handlowy, będą dostępne dla użytkowników już w południe 1 stycznia - powiedziała przedstawicielka ministerstwa Tea Varrak.

Gotowość do przyjęcia euro ogłosiły także banki komercyjne i bank centralny. Przetestowana została zdolność ich systemów informatycznych do przyjęcia europejskiej waluty.

Bank centralny wprowadził niezbędne środki do wyeliminowania ewentualnych problemów - poinformował szef ds. bezpieczeństwa w tej instytucji Rait Roosvee.

1 stycznia Estonia zostanie 17. członkiem strefy euro. Bałtycki kraj będzie jednym z najmniejszych i najuboższych w strefie. Znaczna część Estończyków uważa jednak wspólną walutę za dopełnienie integracji z Zachodem.

d3ejjsh

Podziel się opinią

Share
d3ejjsh
d3ejjsh