Trwa ładowanie...

Fed redukuje QE3 a Ukraina blefuje

Na wczorajszym posiedzeniu FED ogłoszono kolejną w ostatnich miesiącach redukcję programu luzowania ilościowego QE3. Oprócz tego na konferencji prasowej poznaliśmy lepsze niż dotychczas prognozy danych makroekonomicznych. Wczorajsze ultimatum w sprawie uwolnienia ukraińskich zakładników nie zostało zrealizowane o czasie.

Share
Fed redukuje QE3 a Ukraina blefuje
Źródło: Fotolia
dttv5rk

Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami na posiedzeniu FED Janet Yellen nie ogłosiła zmiany stóp procentowych. Poinformowała natomiast o redukcji programu QE3 o kolejne 10 miliardów miesięcznie do poziomu 55 mld USD. Jest to już 3 redukcja programu, którego początkowa wysokość wynosiła 85 mld USD. Co ciekawe, pomimo tego, że rynki spodziewały się takiego obrotu spraw, doszło do ruchu w dół o ponad 2% na EUR/USD, co przełożyło się na osłabianie się złotego względem głównych walut. Najsilniej - jak to zawsze w takich sytuacjach bywa - osłabił się złoty do dolara, względem którego tracił w szczytowym momencie przeszło 3 grosze.

Czego jeszcze dowiedzieliśmy się z konferencji prasowej Janet Yellen? Zaznaczyła, że nie jest to koniec serii obniżek i jeżeli poprawa na rynku pracy będzie kontynuowana, zobaczymy kolejne redukcje. Odłożono również w czasie podwyżki rekordowo niskich stóp procentowych. Dotychczas mówiło się o podwyżkach, jeżeli bezrobocie dotrze do poziomu 6,5%. Natomiast wczoraj zanegowano tę relację, wskazując, że niskie stopy procentowe będą nadal obowiązywać. Obecnie mówi się o co najmniej końcu 2014 pomimo tego, że program QE3 ma być zakończony do jesieni. Poznaliśmy również długookresowe prognozy makroekonomiczne. Bezrobocie ma do końca roku spaść do 6,1-6,3%, a w 2015 roku nawet do 5,6%-5,9%. Są to prognozy lepsze od grudniowych, co dodatkowo umocniło dolara. Wzrost gospodarczy ma zarówno w 2014 jak i 2015 roku oscylować w okolicy 3%.

Wczorajsze ultimatum Ukrainy wobec Rosji, jak wszystkie tego typu deklaracje, nie zostało zrealizowane. Obydwa kraje wiedzą, że do konfliktu zbrojnego dojść nie może w związku, z czym niemal dowolne deklaracje mogą być traktowane jako blefy. Rosja co prawda nadal uważa, że na Krymie działają nieznane osoby, jednakże pomogły wynegocjować z owymi nieznanymi osobami uwolnienie zakładników, w tym dowódcę ukraińskiej marynarki wojennej.

dttv5rk

Jak reaguje świat? Barack Obama potwierdził, że Amerykanie nie będą prowadzić ćwiczeń wojskowych na Ukrainie, a pozostaną przy dyplomatycznych naciskach. Z kolei rząd niemiecki zawiesił realizację kontraktów zbrojeniowych dla Rosji. Koncern Shell zerwał rozmowy na temat ich potencjalnego udziału w eksploatacji złóż gazu znajdujących się u wybrzeża Krymu.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

12:00 - Wielka Brytania - wskaźnik zamówień CBI,
14:00 - Polska - protokół posiedzenia RPP,
15:00 - USA - indeks FED z Filadelfii oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym.

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 20.12.2013 do 20.03.2014

dttv5rk

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy EUR/PLN dwukrotnie docierał w okolice 4,2500. Jak widać rynki podobnie wyceniają ryzyko wojny na Krymie co zmniejszanie pakietów luzowania ilościowego w USA. Obecnie od początku marca utworzył się klin wzrostowy, z którego wczoraj doszło do wybicia dołem. Opór na 4,2550 jest zarówno maksimum ostatniego miesiąca jak i górnym ograniczeniem formacji. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest poziom 4,1950, a dalej 4,1750 czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 20.12.2013 do 20.03.2014

Kurs CHF/PLN, podobnie jak EUR/PLN, osiągał swoje maksima podczas niepokojów na Krymie i wcześniejsze w sprawie luzowania ilościowego. Jak widać, frank jest walutą, do której inwestorzy uciekają silniej w trakcie zagrożeń konfliktami militarnymi niż niepokojów na rynkach walutowych. Obecnie porusza się on w trendzie wzrostowym z oporem na poziomie 3,5100 i wsparciem na 3,4450.

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 20.12.2013 do 20.03.2014

dttv5rk

Kurs USD/PLN przebił ważny opór na 3,0800 i podobnie jak pozostałe waluty poszybował w górę, po czym odbił się od kilkumiesięcznych maksimów i zawrócił wyraźnie poniżej tego poziomu. Obecnie kurs porusza się w trendzie bocznym pomiędzy 3,0100 a 3,0800. W przypadku spadków wsparciem są okolice 3,0100, czyli ważne minima ostatnich miesięcy. Dla dalszych wzrostów kolejnym oporem jest poziom 3,0450, gdzie przebiega linia łącząca maksima lokalne.

GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 20.12.2013 do 20.03.2014

Kurs GBP/PLN odbił się od wzrostowej linii łączącej minima lokalne ostatnich miesięcy, po czym na przestrzeni miesiąca zyskał ponad 20 groszy, przebijając wielomiesięczne maksima z początku grudnia. Po dotarciu niemal do 5,20 kurs gwałtownie zawrócił, tracąc większość tego wzrostu w tydzień. Po tym zdarzeniu kurs utworzył łagodny trend wzrostowy. Dla spadków następnym wsparciem są okolice 5,0100, a po ich przebiciu 4,9700, czyli minima tego roku. Dla wzrostów najbliższym oporem jest testowany obecnie 5,1100, czyli linia łącząca maksima lokalne, a po ich przebiciu 5,1850, czyli maksimum ostatniego ruchu.

Maciej Przygórzewski
Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl

dttv5rk

Podziel się opinią

Share
dttv5rk
dttv5rk