Trwa ładowanie...

Fedak donosi na Holandię do Brukseli

Minister pracy staje w obronie polskich imigrantów. Dlatego donosi do Brukseli na holenderski rząd, który wprowadził niezwykle restrykcyjne przepisy, uderzające w zagranicznych pracowników.

Fedak donosi na Holandię do BrukseliŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2nuvpw
d2nuvpw

Propozycje uzależnienia prawa do pomocy społecznej od znajomości języka holenderskiego i zachęcanie do wyjazdu osób, które straciły pracę i nie mają środków do życia, są niepokojące dla przebywających w Holandii Polaków - uważa minister pracy Jolanta Fedak. Minister Fedak wystosowała w tej sprawie pismo do komisarza ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Viviane Reding. Chce, by podjęła ona działania na rzecz zapewnienia przestrzegania zasady niedyskryminacji obywateli Unii Europejskiej. O niezaostrzanie prawa imigracyjnego w Holandii zabiega też polskie MSZ.

Obecnie w Holandii pracuje około 100 tys. Polaków, głównie w rolnictwie, ale także w budownictwie i sektorze stalowym, jako pracownicy w fabrykach. W ubiegłym tygodniu holenderski minister spraw społecznych i zatrudnienia Henk Kamp przekazał do holenderskiego parlamentu list zawierający omówienie rządowych propozycji związanych z migracją zarobkową z krajów UE.

W ocenie Fedak szczególnie niepokojące są tam propozycje zrównania sytuacji obywateli UE, w tym pracowników z Polski, z obywatelami państw trzecich przebywającymi w Holandii. Propozycje holenderskiego rządu uzależniają prawo do pomocy społecznej od znajomości lub chęci nauczenia się języka holenderskiego. Zawierają także zapisy o zachęcaniu do powrotu do kraju osób, które straciły pracę i nie mają środków do życia ani nie mają perspektyw na znalezienie pracy.

d2nuvpw

Fedak nie wyklucza, że działania rządu holenderskiego mogą być odebrane przez niektórych Polaków jako dyskryminujące i jako takie zostać zaskarżone do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Wiceszef MSZ Jan Borkowski powiedział w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami, że "władze holenderskie chcą dokonać regulacji ograniczających możliwość korzystania przez pracowników, emigrantów zarobkowych, którzy utracili pracę, z holenderskiej pomocy społecznej". Poinformował też, że polskie MSZ 8 kwietnia przekazało uwagi do propozycji holenderskiego ministra do spraw socjalnych. W dziesięciostronicowym dokumencie kwestionuje większość holenderskich postulatów.

17 maja w Warszawie ma być premier Holandii Mark Rutte. Borkowski zaznaczył, że jeżeli będzie taka potrzeba, to sprawa zaostrzenia prawa emigracyjnego zostanie wtedy poruszona.

d2nuvpw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nuvpw