Ekspert finansowy spisał 5 najlepszych rad dla swojej córki. Oto one
Istnieją pewne uniwersalne prawdy dotyczące finansów, które często docierają do nas dopiero po wielu latach życia dorosłego. Morgan Housel, wspólnik w Collaborative Fund, specjalista w dziedzinie finansów behawioralnych, autor i dziennikarz, podzielił się nimi w liście napisanym do swojej córki.
W komunikacie opublikowanym przez CNBC Housel przedstawił kilka spostrzeżeń na temat pieniędzy, które, jak uważa, odkrywamy zbyt późno w naszym życiu, opatrując je radą, że mogą okazać się przydatne dla jego córki w przyszłości.
1. Nie deprecjonuj roli przypadku w życiu
Housel zauważa, że łatwo jest myśleć, że nasze finansowe położenie, czy to bogactwo, czy bieda, to wynik naszych decyzji, jednak często nie dostrzegamy znaczenia losu i przypadków, jakie na nasze życie wpływają.
Specjalista zwraca uwagę, że środowisko, w którym się wychowujemy, narodowość oraz warunki życia naszych najbliższych zazwyczaj mają większy wpływ na nasze osiągnięcia niż większość z nas jest skłonna uznać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik
Dodaje, że choć należy cenić pracowitość i wynikającą z niej nagrodę, ważne jest zrozumienie, że "nie zawsze sukces jest wynikiem ciężkiej pracy, tak jak nie każda porażka jest efektem lenistwa".
"Zachowaj tę myśl w swojej świadomości, kiedy będziesz formułować sądy o innych, a także o sobie" - podkreśla Housel.
2. Najlepsza dywidenda, jaką można uzyskać z pieniędzy, to zdolność do kontroli czasu
"Prawdziwe szczęście wynika z możliwości robienia tego, co się chce, kiedy się chce, dokąd się chce i z kim się chce, a także z możliwości robienia tego tak długo, jak się chce" - przekonuje Housel.
Według niego, ekscytacja z posiadania "świetnych rzeczy" szybko przemija, jednak urok pracy z elastycznym grafikiem "nigdy się nie zużywa". Ważne jest również posiadanie oszczędności, które zapewniają bezpieczeństwo w kryzysowych momentach oraz wolność do przejścia na emeryturę, kiedy tylko zechcemy.
Housel tłumaczy, że osiągnięcie niezależności finansowej jest ostatecznym celem naszego życia. Podkreśla jednak, że nie chodzi o natychmiastowe osiągnięcie pełnej niezależności, lecz o stopniowe odkładanie środków, które stanowią "część twojej przyszłości, niezależnej od innych".
3. Sukces nie zawsze przychodzi z wielkich działań
Przytacza słowa Napoleona, które mówią, że geniuszem jest ta osoba, która potrafi zachować spokój, gdy inni tracą głowę. "Tak samo jest z zarządzaniem finansami. Nie musisz dokonywać cudów, aby z czasem znaleźć się w dobrej sytuacji; wystarczy, że będziesz konsekwentnie unikał poważnych błędów" - wyjaśnia Housel.
Według niego, unikanie katastroficznych pomyłek, takich jak popadnięcie w spiralę zadłużenia, jest bardziej wartościowe niż jakakolwiek inna rada finansowa.
4. Wszystko ma swoją cenę
Housel zauważa, że intensywna kariera ma swoją cenę w postaci czasu, którego nie spędza się z rodziną i przyjaciółmi. Długoterminowy rozwój na rynku wiąże się z niepewnością i zmiennością. A rozpieszczanie dzieci często skutkuje ich "życiem w bańce".
Zdaniem eksperta, każda decyzja ma swoją cenę, często ukrytą. Czasami warto te koszty ponieść, lecz nigdy nie powinno się ich lekceważyć. "Kiedy to zrozumiesz, zaczniesz traktować czas, relacje i niezależność jako dobra równie cenne, co pieniądze" - tłumaczy.
5. Nie przyjmuj ślepo wszelkich rad, które usłyszysz
"Wszystkie wymienione przeze mnie wnioski, w tym ten ostatni, najczęściej uświadamiamy sobie zbyt późno" - pisze Housel. Zaznacza, że możemy bez wahania odrzucić te rady.
Wytłumaczenie? Jak wyjaśnia specjalista finansowy, zwracając się do swojej córki: "twoje życie będzie różnić się od mojego, tak jak moje różni się od życia moich rodziców. Nikt nie jest identyczny, nikt nie zna wszystkich odpowiedzi. Nigdy nie przyjmuj niczyich rad bez dostosowania ich do swoich wartości, celów i sytuacji" - podkreśla Housel.