Trwa ładowanie...
firma
05-11-2009 06:37

Firmowa szczepionka na grypę z podatkiem

Firma, która funduje pracownikom zabiegi medyczne, musi je
opodatkować. Tylko obowiązkowe świadczenia zdrowotne
są zwolnione z PIT.

Firmowa szczepionka na grypę z podatkiemŹródło: Jupiterimages
dfexgos
dfexgos

Firma, która funduje pracownikom zabiegi medyczne, musi je opodatkować. Tylko obowiązkowe świadczenia zdrowotne są zwolnione z PIT.

Czy do tych zabiegów zaliczamy najpopularniejsze ostatnio szczepienia przeciwko grypie?
- Świadczenie medyczne jest nieopodatkowane dla pracownika, gdy przepisy nakładają na firmę obowiązek jego wykonania - mówi radca prawny Elżbieta Puławska, wspólnik w Kancelarii Prawniczej Janowski, Kulczycki, Puławska. - Tymczasem szczepień przeciwko grypie nie ma w wykazie obowiązkowych pracowniczych szczepień.

Potwierdzają to interpretacje urzędów. Wynika z nich, że zwolnione z podatku dochodowego są tylko te świadczenia, do których zobowiązuje kodeks pracy oraz inne przepisy. Pozostałe trzeba doliczyć do przychodu zatrudnionych i opodatkować.

Jakie szczepienia można uznać za obowiązkowe? Odpowiedzi należy szukać m.in. w ustawie o chorobach zakaźnych i zakażeniach oraz w rozporządzeniach ministra zdrowia w sprawie wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych i w sprawie szkodliwych czynników biologicznych w środowisku pracy.

dfexgos

Na podstawie tych przepisów fiskus czasami zgadza się na zwolnienie z podatku szczepień przeciwko grypie, np. dla pracowników służby zdrowia. Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja nr IPPB2/4160-81/08-2/MK) uznała, że są oni narażeni na zakażenie szkodliwymi czynnikami biologicznymi, do których zaliczyła właśnie wirusy grypy. Z kolei Urząd Skarbowy w Rybniku (nr PDFN/415-62/06) przyznał, że nieopodatkowane są szczepienia przeciwko wirusowi ptasiej grypy dla członków miejskiego zespołu reagowania kryzysowego.

- Można też uznać, że potrzeba zaszczepienia występuje w zawodach, które wymagają częstych kontaktów z innymi osobami, przykładowo w sklepie - mówi Anna Misiak, doradca podatkowy w kancelarii MDDP. - Jest to zrozumiałe szczególnie teraz, kiedy coraz więcej osób choruje na grypę. Jeśli pracodawca ma zalecenie od lekarza medycyny pracy, że z powodu dużego ryzyka zakażenia powinno się wprowadzić w firmie szczepienia, może to zrobić. I argumentować, że obligują go do tego przepisy kodeksu pracy o zapewnieniu środków profilaktycznych. Nie ma jednak pewności, że ten argument zaakceptują urzędy.

- Pracodawca może oczywiście powoływać się na ogólne obowiązki związane z profilaktyczną ochroną zdrowia - wyjaśnia Elżbieta Puławska. - Wspomniane interpretacje fiskusa wskazują na to, że czasami można go przekonać do zwolnienia. Nie zmienia to jednak faktu, że z przepisów szczególnych nie wynika obowiązek szczepienia pracowników przeciwko grypie.

Przemysław Wojtasik
Rzeczpospolita

dfexgos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfexgos