Firmy będą zwalniać grupowo

Kancelarie prawne przygotowują zwolnienia grupowe tysięcy pracowników polskich firm. Fala zwolnień ma ruszyć po świętach

Kancelarie prawne przygotowują zwolnienia grupowe tysięcy pracowników polskich firm. Fala zwolnień ma ruszyć po świętach, donosi "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" podaje, że prawnicy specjalizujący się w prawie pracy wręcz odłożyli na bok inne sprawy. Przygotowują wyłącznie zwolenienia.

"To prawda. Przedsiębiorcy zlecają przygotowanie zwolnień kancelariom, dlatego do pracowników nie docierają informacje o zmianach" – mówi "Rz" Agnieszka Janowska, radca prawny w kancelarii prawniczej TGC Ordowska.

"W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba zleceń związanych ze zwolnieniami" – powiedział dziennikarzowi "Rz" Bartłomiej Raczkowski, prawnik z Kancelarii Prawa Pracy.

Gazeta dodaje, że w najlepszej sytuacji są pracownicy zatrudnieni w firmach do 20 osób. Nie mają do nich zastosowania przepisy o zwolnieniach grupowych, pracodawcy muszą więc zwalniać ich w trybie indywidualnym. Takie zwolnienie zaś można łatwiej podważyć przed sądem. Poza tym, jeśli firma decyduje się na redukcję zatrudnienia, nie pozbędzie się osób w wieku przedemerytalnym, na zwolnieniu lekarskim czy na urlopie macierzyńskim.

"Rzeczpospolita" opisuje warunki, jakie muszą być spełnione w przypadku zwolnień grupowych oraz to, na co może liczyć zwolniony. . Zgodnie z przepisami, jeżeli w ciągu 30 dni zwolnienia obejmują co najmniej dziesięć osób (gdy firma zatrudnia od 20 do 99 pracowników), trzeba przeprowadzić konsultacje ze związkami zawodowymi i zawiadomić urząd pracy o planowanych zwolnieniach. W większych firmach, zatrudniających od 100 do 299 pracowników, zwolnienia muszą dotyczyć ponad 10 proc. załogi, a w tych powyżej 300 zatrudnionych konsultacje trzeba przeprowadzić, planując zwolnienia co najmniej 30 pracowników. Pracownikowi zwalnianemu z przyczyn leżących po stronie pracodawcy przysługuje odprawa. Ma być ona równa jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, gdy był zatrudniony w tej firmie krócej niż dwa lata, dwumiesięcznemu – gdy pracował od dwóch do ośmiu lat, i trzymiesięcznemu – jeżeli jego staż u tego pracodawcy przekraczał osiem lat. W przyszłym roku odprawa nie będzie mogła być jednak wyższa niż piętnastokrotność
minimalnego wynagrodzenia, czyli 19 140 zł (obecnie 16 890 zł).Często też pracodawcy decydują się w takiej sytuacji na zwolnienie pracowników z obowiązku wykonywania pracy. Dzięki temu pozbywają się ich z firmy z dnia na dzień.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)