Trwa ładowanie...
d2i0vw5

Fortum i Płock podpisały list intencyjny ws. budowy elektrociepłowni

10.02. Płock (PAP) - Firma Fortum Power and Heat Polska i miasto Płock podpisały list intencyjny dotyczący planu budowy elektrociepłowni, wykorzystującej do produkcji ciepła m.in....

d2i0vw5
d2i0vw5

10.02. Płock (PAP) - Firma Fortum Power and Heat Polska i miasto Płock podpisały list intencyjny dotyczący planu budowy elektrociepłowni, wykorzystującej do produkcji ciepła m.in. odpady komunalne. Szacowany, wstępny koszt inwestycji to ok. 140-150 mln euro - poinformowała spółka.

Elektrociepłownia w Płocku - według Fortum - ma dostarczać energię do miejskiej sieci ciepłowniczej.

"Fortum rozpoczyna prace przygotowawcze, na podstawie których zostanie podjęta decyzja inwestycyjna" - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Podkreślono w nim, że średni czas realizacji podobnych inwestycji wynosi 2-3 lata od podjęcia ostatecznej decyzji.

d2i0vw5

Zgodnie ze wstępnymi planami Fortum elektrociepłownia w Płocku ma być wyposażona w wielopaliwowy kocioł, w którym poza biomasą czy węglem, mogłyby być spalane paliwa alternatywne, wytwarzane z odpadów lub niektóre frakcje samych odpadów. W ramach inwestycji przewidywane jest m.in. uruchomienie instalacji odzysku ciepła ze spalin.

"Projekt, który chcielibyśmy realizować w Płocku wpisuje się (...) w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada budowę wysokosprawnych elektrociepłowni opartych na różnorodnych paliwach dostępnych lokalnie" - powiedział, cytowany w komunikacie Fortum Power and Heat, prezes spółki Mikael Lemstr"m.

W opinii prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego elektrociepłownia Fortum podniosłaby bezpieczeństwo energetyczne miasta i poprawiła system gospodarki odpadami komunalnymi. "Dlatego widzimy możliwość powstania w Płocku nowego, alternatywnego źródła, ale także w pełni współpracującego z dotychczasowym lokalnym producentem energii (czyli PKN Orlen - PAP)" - podkreślił.

Rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska Jacek Ławrecki zaznaczył, że podpisanie listu intencyjnego nie oznacza jeszcze ostatecznej decyzji o inwestycji.

d2i0vw5

"Podpisaliśmy list intencyjny o tym, że będziemy działać z miastem Płock w przygotowaniu inwestycji. Do decyzji inwestycyjnej jest jeszcze daleka droga. Najpierw musimy przeprowadzić cały proces przygotowawczy. Obecnie nie jesteśmy w stanie określić, jak długo on potrwa" - powiedział PAP.

Podkreślił, że w ramach prac przygotowawczych spółka określi wstępnie planowaną moc elektrociepłowni oraz przewidywany termin realizacji inwestycji.

"Myślę, że orientacyjnie można podać, iż moc elektrociepłowni w Płocku mogłaby być porównywalna z mocą naszej elektrociepłowni w Kłajpedzie" - uściślił Ławrecki.

d2i0vw5

Fortum uruchomił w Kłajpedzie (Litwa) elektrociepłownię, wykorzystującą do produkcji energii i ciepła odpady komunalne i biomasę, w maju 2013 r. Koszt jej budowy - według spółki - wyniósł około 130 mln euro, a zdolność produkcyjna ok. 20 MW energii elektrycznej i ok. 50 MW energii cieplnej. Zakład wyposażony jest m.in. w instalację skraplaczy gazów spalinowych, co umożliwia odzyskiwanie dodatkowych 15 MW ciepła w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Ławrecki wyjaśnił, że elektrociepłownie opalane odpadami, jak planowana w Płocku, nie są zazwyczaj wielkimi jednostkami energetycznymi. Zaznaczył, że płocka elektrociepłownia Fortum uzupełniałaby energię cieplną dostarczaną do sieci miejskiej przez PKN Orlen.

Według płockiego Urzędu Miasta powstanie nowoczesnej elektrociepłowni ułatwi gospodarkę odpadami komunalnymi, prowadzoną przez gminną spółkę Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Kobiernikach.

d2i0vw5

"Wstępnie zakłada się, że elektrociepłownia powstanie w granicach administracyjnych Płocka. Podkreślamy to dlatego, że będzie to inwestycja generująca podatki do kasy miejskiej. Istotne jest także to, że w założeniu elektrociepłownia ma wykorzystywać część odpadów składowanych w Kobiernikach" - powiedział PAP Hubert Woźniak z biura prasowego płockiego Urzędu Miasta.

Zaznaczył jednocześnie, że następnym etapem - po podpisaniu listu intencyjnego - będzie m.in. opracowanie rozwiązań technologicznych i przygotowanie studium wykonalności inwestycji, a także pozyskanie gruntów w docelowej lokalizacji. (PAP)

mb/ amac/ jtt/

d2i0vw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0vw5