Futures: czy kupujący obronią minima z początku lutego na 2 166 pkt?
Nastroje przed czwartkowymi notowaniami były umiarkowanie optymistyczne. Wydawało się, że wzrosty na Wall Street w środę, spowodowane uspokajającymi wypowiedziami szefa FED, znajdą przełożenie na parkiety europejskie.
Marcowa seria wystartowała z pułapu 2 222 pkt, 8 pkt poniżej odniesienia, ale po 11:00 kupujący skierowali rynek nad kreskę. Po osiągnięciu 2 248 pkt rynek ustabilizował się i oscylując w wąskim przedziale wahań wyczekiwał na sygnały zza oceanu. Opublikowane o 14:30 kiepskie dane makro z amerykańskiej gospodarki zmotywowały podaż, która skierował rynek na południe i wyznaczyła sesyjne minimum na poziomie 2 174 pkt. Zamknięcie FW20H10 wypadło na 2 188 pkt (-1,88%). Spadkowi towarzyszył solidny wolumen obrotów, który wyniósł ponad 101 tys. sztuk (dwa razy więcej niż w środę). LOP skurczyła się do poziomu 99,2 tys. pozycji a baza wynosi -10 pkt.
Nieudana próba ataku z początku tego tygodnia na opory zlokalizowane tuż pod poziomem 2 300 pkt zmusiła popyt do kapitulacji. Strona sprzedająca sprowadziła wycenę kontraktów terminowych do poziomów minimów z początku lutego. Jeśli poziom 2 166 pkt nie wytrzyma naporu podaży, następny przystanek znajduje się na 2 136 pkt (jako 50% zniesienia wzrostów zapoczątkowanych w lipcu ub. roku). Kolejnym ważnym podwójnym wsparciem jest poziom 2 050 pkt, gdzie znajdują się: 38,2% zniesienia całorocznej fali wzrostowej oraz 61,8% zniesienia fali zapoczątkowanej w drugiej połowie ub. roku.
Na horyzoncie prezentuje się jednak pozytywny scenariusz wzrostowy, jednak muszą być spełnione dodatkowe warunki. Otóż, zbyt szybkie spadanie kursów FW20H10 spowodowało, że krótkoterminowe wskaźniki podążające za kursami (RSI, Composite Index) nie zareagowały równie gwałtowanie. Może się zdarzyć tak, że notowania kontraktów obsuną się w cenach zamknięcia poniżej 2 166 pkt (ostatnich minimów), a wskaźniki nie zamarkują kolejnego niższego dna. W takim przypadku jedna nawet lekko wzrostowa sesja wygeneruje silny sygnał kupna będący dywergencją hossy pomiędzy kursem i wskaźnikami. Z dzisiejszej perspektywy jest to jednak jeszcze odległy scenariusz i nie należy przypisywać mu istotnego prawdopodobieństwa. Jedynie LOP go uwiarygodnia, gdyż zmienna ta informuje, że przyczyna spadków nie leży po stronie działań sprzedających, a jest wynikiem zamykania długich pozycji.
BM Bank BPH