Futures - rynki przed ważną decyzją
Wczorajsza sesja na rynku terminowym zakończyła się drugą z rzędu zniżką
wartości kontraktu.
Zestawiając ceny zamknięcia otrzymujemy deprecjację serii FW20Z08 o 35 punktów. Notowania rozpoczęły się od 21 punktowej zniżki. Po krótkiej konsolidacji przewagę osiągnęła strona podażowa (efekt pogarszającej się koniunktury na świecie). Kontrakt wyznaczył minimum sesyjne na poziomie 2.382 pkt., czemu towarzyszył wzrost wolumenu obrotów. Ostatecznie na wykresie świecowym dziennym powstał stosunkowo niewielki czarny korpus z cieniem z dołu. Strona kupująca nie dopuściła do spadku w strefę wzrostowej luki z 19 września br. (przedział 2.334-2.392 pkt. ).
Wtorkowym notowaniom towarzyszył wzrost wolumenu obrotów. Z wykresu liniowego intraday wynika, że do większych wymian futures doszło w końcówce sesji podczas testowania okolic poziomu 2.380 pkt. Jednocześnie w końcówce sesji doszło do wzrostu polaryzacji oczekiwań mierzonej liczbą otwartych pozycji (nastąpił wzrost LOPów). Na zakończenie dnia kontrakt notowany był aż 44 punkty powyżej indeksu WIG20.
Kolejne sesje na naszym rynku będą miały decydujące znaczenie dla dalszej koniunktury w średnim terminie. Podobną sytuację obserwujemy na indeksach za Oceanem. Kluczowe jest zachowanie rynków względem dołków z połowy lipca br. Do najważniejszych argumentów za kontynuacją odreagowania w górę zaliczmy średnioterminowe pozytywne dywergencje na oscylatorach (w tym przede wszystkim na MACD) i znaczącą wzrostową lukę z 19 września br. Z kolei za kontynuacją głównej tendencji spadkowej przemawia przede wszystkim aktualna silna strefa oporu w przedziale 2.450-2.500 pkt. i prawdopodobnie nie wyczerpany jeszcze potencjał wynikający z załamanej konsolidacji z drugiej połowy sierpnia br.
Wczorajsza sesja w USA zakończyła się zdecydowanie słabiej niż dyskontowaliśmy. Indeksy zatrzymały się w okolicach wspomnianych dołków z połowy lipca br. Jednak dzisiaj rano USA futures notowane są na sporych plusach. Na rynku surowców odnotowujemy spadek ceny ropy naftowej Brent o -2,7% do poziomu 103 USD za baryłkę. Cena miedzi spadła o -3,2%. Dzisiaj w USA o godz. 16ej publikowane będą informacje z rynku nieruchomości (liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym).
ING Securities
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/20780/ter240908.pdf )