Trwa ładowanie...
d1omeaz
20-02-2017 15:16

Giełdowy Indeks Produkcji wzrósł o 6,5% w styczniu

Warszawa, 20.02.2017 (ISBnews) - Giełdowy Indeks Produkcji (GIP) wzrósł o 6,5% w styczniu wobec wzrostu indeksu WIG o 6,92%, podały firma DSR i serwis analityczny Produkcja.Expert.

d1omeaz
d1omeaz

"Dotychczasowe motory wzrostu indeksu GIP, czyli spółki określane przez nas mianem projektantów (LPP, CCC i Vistula) tym razem rozczarowały. Brak istotnych czynników mogących wpłynąć na kursy tych spółek sugeruje, że doszło do korekty trendu wzrostowego: LPP stracił w styczniu najwięcej, bo prawie 10%, cenę akcji Vistuli skorygowano o 5,5%, natomiast CCC wzrosło o 1,9%, co nie dziwi po 50% wzroście przychodów w grudniu r/r. Niestety, wynik ten okazał się znacznie gorszy od pozostałych spółek wchodzących w skład GIP, co ograniczyło potencjał wzrostowy całego indeksu w styczniu" - skomentował Maciej Zaręba z DSR, cytowany w komunikacie.

Pomijając te pojedyncze przypadki należy odnotować, że aż jedna trzecia spółek w minionym miesiącu zyskała na wartości powyżej 20%. Najwięcej zyskały: Indykpol (wzrost o 31,3%), Synthos (+30,2%) i Bytom (+27,7%).

W ujęciu sektorowym najwięcej w styczniu dały zarobić spółki z branży chemicznej, które średnio zyskały 13,6% wartości, kontynuując trend wzrostowy, którego początki sięgają połowy listopada. Ostatnie trzy miesiące są bardzo dobre nie tylko dla spółek chemicznych wchodzących w skład indeksu GIP, ale ogólnie dla całej branży chemicznej - WIG_CHEM wzrósł od tego czasu ponad 46%, wskazano w materiale.

"W poprzednich analizach przewidzieliśmy trzy kolejne miesiące wzrostów indeksu GIP. Tym razem nasza analiza przynosi równie ciekawe perspektywy dla polskich spółek produkcyjnych, oczywiście jeśli czynniki globalne i polityczne nie zahamują dalszego wzrostu wartości spółek notowanych na polskim parkiecie. Na dowód bardzo dobrych nastrojów panujących w branży produkcyjnej można przytoczyć najświeższy odczyt indeksu PMI za styczeń 2017, który wyniósł 54,8 pkt" - podsumował Zaręba.

d1omeaz

Indeks GIP obejmuje 60 spółek notowanych na Rynku Podstawowym GPW, których wartość rynkowa w dniu bazowym, 1 stycznia 2016 r. wynosiła ponad 67 mld zł, co stanowiło niecałe 10% kapitalizacji akcji Głównego Rynku GPW. Do indeksu zostały włączone firmy, które deklarują w statucie charakter produkcyjny (odpowiedni dział sekcji C) oraz dystrybutorzy produktów, które wcześniej sami zaprojektowali. Kolejnym kryterium selekcji firm była całkowita lub większościowa kontrola spółki przez osoby rezydujące w Polsce.

(ISBnews)

d1omeaz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1omeaz