Trwa ładowanie...
djtn213
djtn213
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Globalne pogorszenie nastrojów uderzyło w GPW

Zgodnie ze światowymi nastrojami poniedziałkowe notowania w Warszawie przyniosły wyraźne pogorszenie nastrojów i wyraźne spadki wszystkich indeksów giełdowych.
Share
djtn213

Najbardziej poszkodowane na pogarszającym się sentymencie okazały się walory największych spółek, których barometr WIG20 stracił 3,17 procent. Tylko nieco lepiej było w przypadku akcji spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, przez co mWIG40 i sWIG80 straciły odpowiednio 1,65 i 1,06 procent. Dynamicznemu zejściu kursów akcji towarzyszyło wyraźne osłabienie rodzimej waluty, wzmocnienie dolara i tradycyjnie towarzyszące temu wyraźne spadki na rynku ropy i miedzi. Liderami przeceny były obok rodzimych spółek surowcowych, czyli PKNOrlen, KGHM i Lotosu, były akcje największych banków z PKOBP i Pekao na czele. Pod koniec dnia do tej grupy outsiderów dołączyła TPSA. Lepiej od rynku wypadły tutaj akcje PGNIG, Netii, Getinu oraz GTC. W grupie spółek o mniejszej kapitalizacji uwagę zwróciły papiery Energomontażu Północ, który miło zaskoczył rynek wynikiem za drugi kwartał. Spekulacyjnie wzrosły również papiery MCI, które po kilku miesiącach męczącej konsolidacji mają szansę na pozytywny scenariusz po dzisiejszym
wybiciu górą.

Popołudniowe, lepsze od oczekiwań dane o wyższej aktywności wytwórczej regionu Nowego Jorku, uspokoiły nieco nastroje na światowych rynkach i zatrzymały przecenę, a w końcowej fazie sesji w Warszawie pozwoliły nawet na częściowe odrobienie dziennych strat. Niestety kończący sesję fixing ponownie zepchnął indeks największych spółek w okolice dziennego minimum.

Wymowa sesji jest negatywna, choć nie traktowałbym jej jeszcze jako rozstrzygającej. Główne indeksy zakończyły dziś przecenę w obszarze najbliższych wsparć i dopiero jutrzejsza sesja może okazać się decydująca, co do koniunktury w nieco dłuższym okresie czasu.

djtn213

Paweł Kubiak
Makler DM BZ WBK
pawel.kubiak@bzwbk.pl

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

djtn213

Podziel się opinią

Share
djtn213
djtn213