Masz konto Gmail? Możesz je stracić już w grudniu. Ostatni dzwonek

Firma Google postanowiła zrobić porządki wśród kont na Gmailu. Gigant sprzątanie rozpocznie 1 grudnia 2023 roku - informuje serwis dobreprogramy.pl. Jakie konta zostaną usunięte i dlaczego?

Google usunie nieaktywne konta na Gmail
Google usunie nieaktywne konta na Gmail
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | PixieMe
oprac. MZUG

Zgodnie z zapowiedzią z początku roku, Google usunie nieaktywne konta na poczcie Gmail. Za nieaktywne konto uważa się takie, na które się nie logowało od 2 lat — nie tylko na samym Gmailu, ale też na Dysku czy w serwisie YouTube — podaje serwis dobreprogramy.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy duchowni w Polsce powinni mieć stałą, z góry ustaloną pensję? Sonda uliczna

Google robi porządki w kontach Gmail

Użytkownicy, którzy chcą zachować swoje konta, powinni się na nie zalogować do 1 grudnia 2023 roku. W innym wypadku konto zostanie usunięte. Warto jednak dodać, że to nie dotyczy kont, które były powiązane ze szkołą lub pracą. Wówczas przed decyzją o usunięciu pojawią się powiadomienia. Nie zostaną usunięte też wszystkie konta, które choć raz opublikowały coś w serwisie YouTube — podają dobreprogramy.pl.

Podczas sprzątania z kont Gmail zostaną usunięte wszystkie dane, jakie pojawiły się na koncie i, jak dodaje serwis dobreprogramy.pl, nie będzie możliwości ich odzyskania. Dlaczego jednak Google zdecydowało się na taki krok?

Jak informują dobreprogramy.pl przedstawiciele firmy Google podkreślają, że takie nieaktywne konta mogą w którymś momencie zostać przejęte, a następnie wykorzystane do szkodliwych działań, takich jak kradzież tożsamości czy spamowanie.

NASK ostrzega przed oszustami

Tuż przed okresem wzmożonych promocji tzw. Black Week, Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło specjalny numer, pod który można zgłaszać próby oszustwa. - W tym tygodniu uruchomiliśmy nowe narzędzie - bezpłatny numer 8080 - podkreślił minister.

Tłumaczył, że wysłanie fałszywego SMS-a pod 8080 umożliwia zespołowi CERT Polska sprawdzenie potencjalnie złośliwego linku i szybkie zablokowanie dostępu do strony dla wszystkich chronionych przez porozumienie NASK z operatorami telekomunikacyjnymi.

Lista fałszywych domen istnieje od 2020 roku i jest częścią szerszej akcji przeciwko wyłudzeniom w internecie.

Minister podkreślił, że ta inicjatywa nie ogranicza się tylko do aspektów technicznych, ale również uwzględnia rozwiązania dostępne dla zwykłych ludzi, takie jak numer 8080 czy niedawno uruchomiona pierwsza faza systemu zastrzegania numeru PESEL.

Minister przypomniał, że podejrzane maile należy przesyłać na adres CERT Polska - cert@cert.pl.

Źródło artykułu:WP Finanse
googlegmailemail

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (45)