GPW wprowadza szereg zmian do regulaminu rynku NewConnect

29.04. Warszawa (PAP) - GPW zdecydowała o wprowadzeniu szeregu zmian w regulaminie rynku NewConnect. Zmiany koncentrują się w czterech obszarach: wymagań dotyczących wprowadzenia...

29.04.2013 | aktual.: 29.04.2013 14:23

29.04. Warszawa (PAP) - GPW zdecydowała o wprowadzeniu szeregu zmian w regulaminie rynku NewConnect. Zmiany koncentrują się w czterech obszarach: wymagań dotyczących wprowadzenia instrumentów finansowych, obowiązków informacyjnych, przejrzystości ofert prywatnych oraz polityki wobec Autoryzowanych Doradców.

"Zmiany dotyczą zarówno wejścia spółki na rynek NewConnect, jak i również dalszego funkcjonowania spółki w obrocie giełdowym. Wprowadzane zmiany zostały sformułowane nie tylko na podstawie naszych wewnętrznych analiz, ale również opinii firm doradczych, ośrodków naukowych oraz środowisk inwestorów indywidualnych, takich jak np. SII" - powiedział na konferencji Adam Maciejewski, prezes GPW.

Wiceprezes GPW Beata Jarosz poinformowała, że nowe regulacje będą obowiązywać od 1 czerwca, z wyjątkiem zmian dotyczących zakresu raportu kwartalnego, które będą miały zastosowanie do raportów sporządzonych po 30 września 2013 r.

Przedstawiciele giełdy poinformowali, że zmiany koncentrują się w czterech obszarach: wymagań dotyczących wprowadzenia instrumentów finansowych, obowiązków informacyjnych, przejrzystości ofert prywatnych oraz polityki wobec Autoryzowanych Doradców (AD).

WYMAGANIA DOTYCZĄCE WPROWADZENIA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH

Zgodnie z przyjętymi przez GPW regulacjami spółki, które ubiegają się o wprowadzenie swoich instrumentów finansowych na GPW muszą spełnić następujące wymagania:

- minimalna wartość kapitału spółki to 500 tys. zł;

- bezwarunkowy obowiązek przedstawienia zbadanego sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy;

- ograniczenie na okres 12 miesięcy możliwości wprowadzenia akcji o zróżnicowanych cenach: dla debiutantów - jeśli emisje nastąpiły w okresie krótszym niż 9 miesięcy, z kolei w przypadku spółek już notowanych pod uwagę będzie brana różnica pomiędzy ceną akcji wprowadzanych a średnią ceną akcji notowanych za okres 3 miesięcy;

- spółki zostały również zobowiązane do przedstawienia w Dokumencie Informacyjnym szerszych informacji m.in. na temat życiorysów członków zarządu i rady nadzorczej oraz w przypadku start-upów - opisu planowanych inwestycji i harmonogramu ich realizacji;

"Oceniamy, że kryterium 500 tys. jest bardzo umiarkowane i stanowi rozsądne minimum" - ocenił prezes Maciejewski.

OBOWIĄZKI INFORMACYJNE SPÓŁEK

Zmiany w zakresie obowiązków informacyjnych koncentrują się na zawartości raportów kwartalnych:

- raport kwartalny ma zawierać co najmniej: bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale własnym;

- emitenci zostaną zobowiązani do szerszego komentowania w raporcie czynników i zdarzeń wpływających na wyniki, a także przebiegu realizacji działań i inwestycji opisanych w Dokumencie Informacyjnym;

"Pod względem informacyjnym spółki z NewConnect będą teraz musiały realizować politykę informacyjną podobną do tej prowadzonej przez spółki z głównego rynku GPW" - powiedziała Jarosz.

PRZEJRZYSTOŚĆ OFERT PRYWATNYCH

GPW rozszerzyła również zakres informacji, jakie Autoryzowany Doradca powinien zapewnić inwestorom biorącym udział w ofercie prywatnej spółki chcącej zadebiutować na NewConnect o:

- oświadczenie o dodatkowych czynnikach ryzyka związanych m.in. z ryzykiem niewprowadzenia akcji do obrotu na NewConnect;

- poinformowanie inwestorów o możliwości, bądź jej braku, zawarcia z emitentem lub AD umowy przewidującej odkupienie akcji objętych ofertą w przypadku niewprowadzenia ich do obrotu;

POLITYKA WOBEC AUTORYZOWANYCH DORADCÓW

Przedstawiciele GPW poinformowali, że zaostrzeniu ulegnie polityka wobec Autoryzowanych Doradców. Według nowych regulacji od AD będzie wymagane:

- co najmniej dwuletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia działalności doradczej na rynku kapitałowym;

- brak powiązań z innym Autoryzowanym Doradcą;

Prezes Maciejewski poinformował również, że GPW będzie przeprowadzała również okresowe weryfikacje AD oparte na kryteriach jakościowych.

"Będziemy oceniać doradców również przez pryzmat podmiotów, które wprowadzają na rynek. Dodatkowo, będziemy zwracać uwagę na sytuację finansową AD oraz ich nieposzlakowaną opinię" - powiedział.

Wiceprezes Beata Jarosz dodała, że oprócz wymienionych powyżej obszarów, wprowadzane zmiany dotyczą również m.in. standardów stron www spółek oraz zakresu zagadnień na egzaminie na certyfikowanego doradcę. (PAP)

kam/ osz/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)