GPW: Zmiany w Uchwale Nr 452/2007

...

04.06.2013 | aktual.: 04.06.2013 18:53

04.06. Warszawa (PAP/GPW)
- Zmiany w Uchwale Nr 452/2007

Uchwała Nr 614/2013 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 4 czerwca 2013 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr 452/2007 Zarządu Giełdy z dnia 3 lipca 2007 r. (z późn. zm.)

§ 1 Na podstawie § 23 ust. 2 Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu, uchwalonego Uchwałą Nr 147/2007 Zarządu Giełdy z dnia 1 marca 2007 r. (z późn. zm.), Zarząd Giełdy postanawia wprowadzić następujące zmiany w Uchwale Nr 452/2007 Zarządu Giełdy z dnia 3 lipca 2007 r. (z późn. zm.): 1) w § 1: a) ust. 2 otrzymuje brzmienie: "2. Na listę uczestników indeksów rynku NewConnect mogą nie być wpisane spółki, które zostały oznaczone w sposób szczególny zgodnie z § 150 Załącznika Nr 2 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu.", b) po ust. 4 dodaje się ust. 5 i 6, w brzmieniu: "5. Na listę uczestników indeksów rynku NewConnect mogą być wpisane spółki notowane na tym rynku, których wartość akcji znajdujących się w wolnym obrocie wynosi co najmniej 1.000.000 zł. 6. Wartość akcji w wolnym obrocie oblicza się jako iloczyn kursu zamknięcia akcji w danym dniu i liczby akcji w wolnym obrocie w tym dniu. Liczbę akcji w wolnym obrocie ustala się zgodnie z postanowieniami Uchwały Nr 159/2007 Zarządu Giełdy Papierów
Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 7 marca 2007 r. (z późn. zm.)."; 2) w § 5 ust. 3 otrzymuje brzmienie: "3. Po ogłoszeniu wartości otwarcia, kolejne wartości indeksów obliczanych w trybie ciągłym podawane są do publicznej wiadomości zgodnie z poniższym harmonogramem:

Indeks Częstotliwość publikacji NCIndex Co 5 minut NCIndex30 Co 5 minut

3) § 6 uchyla się, a dotychczasowe §§ 7 - 12 oznacza się odpowiednio jako §§ 6 - 11; 4) nowy § 7 otrzymuje brzmienie: "§ 7 Informacje o zmianach indeksów rynku NewConnect podawane są do publicznej wiadomości zgodnie z poniższym harmonogramem:

Indeks Rewizje i korekty kwartalne Korekty nadzwyczajne NCIndex 2 dni przed ich przeprowadzeniem niezwłocznie NCIndex30 Co najmniej tydzień przed ich przeprowadzeniem niezwłocznie

5) w nowym § 8: a) w ust. 1 skreśla się wyraz "wszystkich", b) w ust. 3 wyrazy "100,00 punktów" zastępuje się wyrazami "1000,00 punktów"; 6) w nowym § 11 ust. 2 otrzymuje brzmienie: "2. Akcje spółki wpisywane są na listę uczestników indeksu po upływie jednego miesiąca od dnia pierwszego notowania tych akcji na rynku NewConnect."; 7) w Rozdziale II skreśla się Oddział 2 w dotychczasowym brzmieniu oraz dodaje się nowy Oddział 2, w poniższym brzmieniu: "Oddział 2 Indeks spółek NCIndex30

§ 12 1. W skład portfela indeksu wchodzą pakiety akcji 30 spółek. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się sytuację, że w indeksie uczestniczy więcej lub mniej niż 30 spółek. 2. Datą bazową indeksu jest 31 grudnia 2012 roku. 3. Wartość indeksu w dniu bazowym wynosi 1000,00 punktów. 4. Indeks obliczany jest z uwzględnianiem dochodów z akcji, w szczególności z tytułu dywidend oraz praw poboru (indeks dochodowy). W tym celu stosuje się współczynnik korygujący obliczany na podstawie następującego wzoru:

M(t') K(t+1) = ----- * K(t) M(t)

oraz : M(t') = M(t) - D(t) - V(t) + Q(t)

P(i,t) - P(i,em) gdzie : V(i,t) = -------- * N(i) S(i) + 1

D(t) - wartość dywidendy z akcji lub wartość teoretyczna dywidendy z akcji (obliczana przez Giełdę zgodnie ze Szczegółowymi Zasadami Obrotu Giełdowego), które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez dywidendy"; w przypadku ustalenia dywidendy w walucie obcej, kwota dywidendy zostaje przeliczona na złote V(t) - wartość teoretyczna praw poboru z akcji, które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez prawa poboru" V(i,t) - wartość teoretyczna praw poboru z akcji "i", które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez prawa poboru"; wartości teoretycznej V(i,t) nie oblicza się, jeśli cena emisyjna P(i,em) jest wyższa od kursu akcji P(i,t) Q(t) - wartość rynkowa akcji wprowadzanych (+), bądź wyłączanych (-) z portfela indeksu po sesji "t"; dotyczy to zarówno zwiększania pakietów akcji spółek wcześniej uczestniczących w indeksie, jak również akcji spółek jeszcze nie uczestniczących w indeksie P(i,t) - kurs akcji "i" na sesji "t" P(i,em) - cena akcji nowej emisji z prawem poboru spółki "i"
S(i) - liczba praw niezbędna do objęcia 1 akcji nowej emisji spółki "i" N(i) - liczba akcji spółki "i" w portfelu indeksu.

§ 13 1. Ranking indeksu służy dokonywaniu zmian w portfelu indeksu w wyniku rewizji lub korekty nadzwyczajnej. 2. Ranking indeksu sporządzany jest po ostatniej sesji lutego, maja, sierpnia i listopada (dzień rankingu). 3. Przy sporządzaniu rankingu bierze się pod uwagę medianę wartości obrotów wszystkich spółek uwzględnianych w rankingu. 4. Medianę wartości obrotów stanowiącą podstawę rankingu oblicza się biorąc pod uwagę obroty akcjami w systemie notowań ciągłych i notowań jednolitych za okres ostatnich 6 miesięcy. W przypadku połączenia dwóch lub więcej spółek, wartość obrotów akcjami tych spółek jest sumowana. 5. Uczestnikami rankingu zostają spółki, których pierwsze notowanie akcji na rynku NewConnect miało miejsce na co najmniej 6 miesięcy przed dniem rankingu.

§ 14 1. Rewizja kwartalna jest przeprowadzana po sesji trzeciego piątku marca, czerwca, września i grudnia, na podstawie rankingu sporządzonego po ostatniej sesji lutego, maja, sierpnia i listopada, a jej celem jest przeprowadzenie niezbędnych zmian listy uczestników indeksu. 2. Uczestnikami indeksu po rewizji kwartalnej zostają spółki, które zajęły co najmniej 20 pozycję w rankingu, zaś opuszczają go spółki, które zajęły pozycję niższą niż 50. 3. Uczestnikiem indeksu po rewizji kwartalnej pozostają również spółki, które zajęły najwyższą pozycję pomiędzy 21 a 50, jeżeli na liście uczestników zwolniło się miejsce i liczba uczestników spadła poniżej 30. 4. Pakiety akcji spółek, które zostaną uczestnikami indeksu po rewizji wyznaczane są według stanu na dzień rankingu. 5. Wielkość pakietu akcji jest redukowana proporcjonalnie na dzień rankingu, jeżeli wartość akcji danej spółki znajdująca się w portfelu indeksu przekracza 10% jego wartości.

§ 15 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach może zostać przeprowadzona nadzwyczajna korekta uczestników indeksu w celu skreślenia spółki z listy uczestników indeksu. 2. W przypadku dokonania korekty nadzwyczajnej miejsce spółki skreślonej z listy uczestników indeksu zajmuje spółka, która znalazła się w rankingu indeksu na najwyższej pozycji, ale nie została do tego indeksu zakwalifikowana."; 8) dotychczasowe §§ 17 - 19 oznacza się odpowiednio jako §§ 16 - 18. § 2 Tekst jednolity "Szczegółowych zasad konstrukcji i podawania do publicznej wiadomości indeksów rynku NewConnect" stanowi załącznik do niniejszej uchwały. § 3 1. Zmiany, o których mowa w § 1, wchodzą w życie z dniem 24 czerwca 2013 r. 2. Ustalenie listy uczestników indeksu NCIndex30 oraz wyznaczenie pakietów akcji spółek wchodzących w skład portfela tego indeksu na potrzeby pierwszej jego publikacji następuje według stanu na koniec dnia 31 maja 2013 r.

Załącznik do Uchwały Nr 614/2013 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 4 czerwca 2013 r.

SZCZEGÓŁOWE ZASADY KONSTRUKCJI I PODAWANIA DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI INDEKSÓW RYNKU NEWCONNECT

ROZDZIAŁ I Przepisy ogólne

Oddział 1 Zasady kwalifikacji spółek do indeksów rynku NewConnect

§ 1 1. Po spełnieniu warunków określonych w niniejszej uchwale spółka, której akcje są wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu na rynku NewConnect może zostać wpisana na listę uczestników indeksów rynku NewConnect. 2. Na listę uczestników indeksów rynku NewConnect mogą nie być wpisane spółki, które zostały oznaczone w sposób szczególny zgodnie z § 150 Załącznika Nr 2 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu. 3. Na listę uczestników indeksów rynku NewConnect nie mogą być wpisane spółki, których akcje zostały zakwalifikowane do segmentów NewConnect High Liquidity Risk lub NewConnect Super High Liquidity Risk. 4. W przypadku zakwalifikowania akcji do segmentów, o których mowa w ust. 3, spółka zostaje skreślona z listy uczestników indeksów rynku NewConnect. 5. Na listę uczestników indeksów rynku NewConnect mogą być wpisane spółki notowane na tym rynku, których wartość akcji znajdujących się w wolnym obrocie wynosi co najmniej 1.000.000 zł. 6. Wartość akcji w wolnym obrocie oblicza się jako iloczyn kursu
zamknięcia akcji w danym dniu i liczby akcji w wolnym obrocie w tym dniu. Liczbę akcji w wolnym obrocie ustala się zgodnie z postanowieniami Uchwały Nr 159/2007 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 7 marca 2007 r. (z późn. zm.).

Oddział 2 Zasady obliczania indeksów rynku NewConnect

§ 2 1. Indeksy rynku NewConnect obliczane są na podstawie następującego wzoru:

M(t) Indeks(t) = ------ * Indeks(0) M(0) * K(t)

Indeks(t) - wartość indeksu na sesji "t" M(t) - kapitalizacja portfela indeksu na sesji "t" M(0) - kapitalizacja portfela indeksu w dniu bazowym Indeks(0) - wartość indeksu w dniu bazowym K(t) - współczynnik korygujący indeksu na sesji "t"

  1. Do obliczania wartości indeksu wykorzystuje się wyrażone w złotych kursy ostatnich transakcji akcjami danej spółki na sesji, a jeżeli transakcje nie były zawierane - ostatnie kursy odniesienia dla tych akcji. § 3 1. Pakiet (liczba) akcji spółki wchodzący w skład portfeli indeksów rynku NewConnect stanowią wszystkie akcje w wolnym obrocie, w liczbie nie większej niż liczba akcji wprowadzonych do alternatywnego systemu obrotu. 2. Wielkość pakietu akcji znajdujących się w portfelach indeksów po rewizji, korekcie lub korekcie nadzwyczajnej jest zaokrąglana do pełnych tysięcy akcji. 3. Wartość pakietu akcji obliczana jest jako iloczyn pakietu akcji wchodzących w skład portfela indeksu i ich kursu. Suma tych iloczynów stanowi kapitalizację portfela indeksu. § 4 1. W celu zachowania ciągłości wartości indeksów podczas rewizji, korekty lub korekty nadzwyczajnej stosuje się współczynnik korygujący. 2. Współczynnik korygujący obowiązujący na następnej sesji po rewizji, korekcie lub korekcie nadzwyczajnej jest obliczany na podstawie następującego wzoru:

M(t') K(t+1) = ----- * K(t) M(t)

M(t') - kapitalizacja portfela indeksu po rewizji, korekcie lub korekcie nadzwyczajnej obliczana na podstawie ostatniego kursu M(t) - kapitalizacja portfela indeksu zamknięcia przed rewizją, korektą lub korektą nadzwyczajną K(t) - dotychczasowa wartość współczynnika korygującego K(t+1) - nowa wartość współczynnika korygującego

Oddział 3 Zasady publikacji indeksów rynku NewConnect

§ 5 1. Wartości otwarcia indeksów rynku NewConnect obliczanych w trybie ciągłym podawane są do publicznej wiadomości po osiągnięciu przez wskaźnik otwarcia W wartości 35%, ale nie później niż po upływie godziny od rozpoczęcia sesji. 2. Wskaźnik otwarcia W obliczany jest jako relacja bieżącej wartości pakietów akcji, dla których zawarto transakcje podczas sesji do bieżącej kapitalizacji portfela indeksu. 3. Po ogłoszeniu wartości otwarcia, kolejne wartości indeksów obliczanych w trybie ciągłym podawane są do publicznej wiadomości zgodnie z poniższym harmonogramem:

Indeks Częstotliwość publikacji NCIndex Co 5 minut NCIndex30 Co 5 minut

§ 6 1. Po zakończeniu sesji publikowane są ostateczne wartości otwarcia i zamknięcia indeksów rynku NewConnect oraz wskaźniki statystyczne zawierające podsumowanie dnia. 2. Wartość zamknięcia indeksu jest centralną wartością dnia indeksu, w szczególności stosowaną do przeliczeń wartości współczynnika korygującego K(t). 3. W przypadku, gdy anulowanie transakcji wpłynęło na wartość indeksów rynku NewConnect, to po sesji zostanie powtórnie obliczona i opublikowana wartość indeksów otwarcia, zamknięcia oraz dziennego maksimum oraz minimum tych indeksów w trakcie sesji.

Oddział 4 Zapowiedzi zmian indeksów rynku NewConnect

§ 7 Informacje o zmianach indeksów rynku NewConnect podawane są do publicznej wiadomości zgodnie z poniższym harmonogramem:

Indeks Rewizje i korekty kwartalne Korekty nadzwyczajne NCIndex 2 dni przed ich przeprowadzeniem niezwłocznie NCIndex30 Co najmniej tydzień przed ich przeprowadzeniem niezwłocznie

ROZDZIAŁ II Szczegółowe zasady konstrukcji indeksów rynku NewConnect

Oddział 1 Indeks rynku NewConnect (NCIndex)

§ 8 1. W skład portfela indeksu wchodzą pakiety akcji spółek wprowadzonych do obrotu na rynku NewConnect 2. Datą bazową indeksu jest 30 sierpnia 2007 roku. 3. Wartość indeksu w dniu bazowym wynosi 1000,00 punktów. 4. Indeks obliczany jest z uwzględnianiem dochodów z akcji, w szczególności z tytułu dywidend oraz praw poboru (indeks dochodowy). W tym celu stosuje się współczynnik korygujący obliczany na podstawie następującego wzoru:

M(t') K(t+1) = ----- * K(t) M(t)

oraz : M(t') = M(t) - D(t) - V(t) + Q(t)

P(i,t) - P(i,em) gdzie : V(i,t) = -------- * N(i) S(i) + 1

D(t) - wartość dywidendy z akcji, które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez dywidendy"; w przypadku ustalenia dywidendy w walucie obcej, kwota dywidendy zostaje przeliczona na złote V(t) - wartość teoretyczna praw poboru z akcji, które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez prawa poboru" V(i,t) - wartość teoretyczna praw poboru z akcji "i", które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez prawa poboru"; wartości teoretycznej V(i,t) nie oblicza się, jeśli cena emisyjna P(i,em) jest wyższa od kursu akcji P(i,t) Q(t) - wartość rynkowa akcji wprowadzanych (+), bądź wyłączanych (-) z portfela indeksu po sesji "t"; dotyczy to zarówno zwiększania pakietów akcji spółek wcześniej uczestniczących w indeksie, jak również akcji spółek jeszcze nie uczestniczących w indeksie P(i,t) - kurs akcji "i" na sesji "t" P(i,em) - cena akcji nowej emisji z prawem poboru spółki "i" S(i) - liczba praw niezbędna do objęcia 1 akcji nowej emisji spółki "i" N(i) - liczba akcji spółki "i" w portfelu indeksu

§ 9 1. Po zakończeniu sesji odbywającej się w trzeci piątek marca, czerwca, września i grudnia przeprowadzana jest rewizja kwartalna portfela indeksu, której celem jest wyznaczenie nowych pakietów akcji. 2. Pakiet akcji wchodzący w skład portfela indeksu wyznaczany jest według stanu po zakończeniu sesji odbywającej się w drugi piątek marca, czerwca, września i grudnia. 3. Jeżeli wartość pakietu akcji, ustalonego podczas rewizji, przekraczałaby 10% kapitalizacji portfela indeksu, wielkość pakietu zmniejsza się do wielkości, której wartość odpowiadałaby 10% kapitalizacji portfela. § 10 W szczególnych przypadkach może zostać przeprowadzona nadzwyczajna korekta uczestników indeksu w celu skreślenia spółki z listy uczestników indeksu. § 11 1. Nadzwyczajna korekta uczestników indeksu może zostać przeprowadzona w przypadku wprowadzenia akcji nowej spółki do obrotu. 2. Akcje spółki wpisywane są na listę uczestników indeksu po upływie jednego miesiąca od dnia pierwszego notowania tych akcji na rynku NewConnect. 3.
Wielkość pakietu akcji spółki debiutującej w portfelu indeksu wyznaczana jest zgodnie z zasadami rewizji kwartalnej portfela indeksu.

Oddział 2 Indeks spółek NCIndex30

§ 12 1. W skład portfela indeksu wchodzą pakiety akcji 30 spółek. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się sytuację, że w indeksie uczestniczy więcej lub mniej niż 30 spółek. 2. Datą bazową indeksu jest 31 grudnia 2012 roku. 3. Wartość indeksu w dniu bazowym wynosi 1000,00 punktów. 4. Indeks obliczany jest z uwzględnianiem dochodów z akcji, w szczególności z tytułu dywidend oraz praw poboru (indeks dochodowy). W tym celu stosuje się współczynnik korygujący obliczany na podstawie następującego wzoru:

M(t') K(t+1) = ----- * K(t) M(t)

oraz : M(t') = M(t) - D(t) - V(t) + Q(t)

P(i,t) - P(i,em) gdzie : V(i,t) = -------- * N(i) S(i) + 1

D(t) - wartość dywidendy z akcji lub wartość teoretyczna dywidendy z akcji (obliczana przez Giełdę zgodnie ze Szczegółowymi Zasadami Obrotu Giełdowego), które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez dywidendy"; w przypadku ustalenia dywidendy w walucie obcej, kwota dywidendy zostaje przeliczona na złote V(t) - wartość teoretyczna praw poboru z akcji, które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez prawa poboru" V(i,t) - wartość teoretyczna praw poboru z akcji "i", które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez prawa poboru"; wartości teoretycznej V(i,t) nie oblicza się, jeśli cena emisyjna P(i,em) jest wyższa od kursu akcji P(i,t) Q(t) - wartość rynkowa akcji wprowadzanych (+), bądź wyłączanych (-) z portfela indeksu po sesji "t"; dotyczy to zarówno zwiększania pakietów akcji spółek wcześniej uczestniczących w indeksie, jak również akcji spółek jeszcze nie uczestniczących w indeksie P(i,t) - kurs akcji "i" na sesji "t" P(i,em) - cena akcji nowej emisji z prawem poboru spółki "i"
S(i) - liczba praw niezbędna do objęcia 1 akcji nowej emisji spółki "i" N(i) - liczba akcji spółki "i" w portfelu indeksu.

§ 13 1. Ranking indeksu służy dokonywaniu zmian w portfelu indeksu w wyniku rewizji lub korekty nadzwyczajnej. 2. Ranking indeksu sporządzany jest po ostatniej sesji lutego, maja, sierpnia i listopada (dzień rankingu). 3. Przy sporządzaniu rankingu bierze się pod uwagę medianę wartości obrotów wszystkich spółek uwzględnianych w rankingu. 4. Medianę wartości obrotów stanowiącą podstawę rankingu oblicza się biorąc pod uwagę obroty akcjami w systemie notowań ciągłych i notowań jednolitych za okres ostatnich 6 miesięcy. W przypadku połączenia dwóch lub więcej spółek, wartość obrotów akcjami tych spółek jest sumowana. 5. Uczestnikami rankingu zostają spółki, których pierwsze notowanie akcji na rynku NewConnect miało miejsce na co najmniej 6 miesięcy przed dniem rankingu. § 14 1. Rewizja kwartalna jest przeprowadzana po sesji trzeciego piątku marca, czerwca, września i grudnia, na podstawie rankingu sporządzonego po ostatniej sesji lutego, maja, sierpnia i listopada, a jej celem jest przeprowadzenie niezbędnych
zmian listy uczestników indeksu. 2. Uczestnikami indeksu po rewizji kwartalnej zostają spółki, które zajęły co najmniej 20 pozycję w rankingu, zaś opuszczają go spółki, które zajęły pozycję niższą niż 50. 3. Uczestnikiem indeksu po rewizji kwartalnej pozostają również spółki, które zajęły najwyższą pozycję pomiędzy 21 a 50, jeżeli na liście uczestników zwolniło się miejsce i liczba uczestników spadła poniżej 30. 4. Pakiety akcji spółek, które zostaną uczestnikami indeksu po rewizji wyznaczane są według stanu na dzień rankingu. 5. Wielkość pakietu akcji jest redukowana proporcjonalnie na dzień rankingu, jeżeli wartość akcji danej spółki znajdująca się w portfelu indeksu przekracza 10% jego wartości. § 15 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach może zostać przeprowadzona nadzwyczajna korekta uczestników indeksu w celu skreślenia spółki z listy uczestników indeksu. 2. W przypadku dokonania korekty nadzwyczajnej miejsce spółki skreślonej z listy uczestników indeksu zajmuje spółka, która znalazła się w
rankingu indeksu na najwyższej pozycji, ale nie została do tego indeksu zakwalifikowana.

ROZDZIAŁ III Przepisy końcowe

§ 16 Liczbę akcji w wolnym obrocie dla potrzeb zarządzania portfelami indeksów rynku NewConnect ustala się na podstawie metodologii stosowanej przez Giełdę. § 17 Mając na uwadze bezpieczeństwo obrotu i interes jego uczestników Giełda może odstąpić od stosowania poszczególnych regulacji określonych w niniejszej uchwale. § 18 1. Na potrzeby niniejszej uchwały wartości wyrażane w innej walucie niż złoty ustalane są przy zastosowaniu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego danej waluty z dnia poprzedzającego dzień ustalenia tych wartości. 2. Na potrzeby niniejszej uchwały przeliczanie na euro wartości wyrażonych w innej walucie niż złoty dokonywane jest poprzez przeliczenie wartości wyrażonych w walucie obcej innej niż euro na złote a następnie przeliczenie tej wartości ze złotych na euro. Przeliczanie odbywa się przy zastosowaniu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego danej waluty z dnia poprzedzającego dzień przeliczenia. 3. Jeżeli bieżący kurs średni danej
waluty, o którym mowa w ust. 1 lub 2 nie został ogłoszony, do ustalenia wartości, o których mowa w ust. 1 i 2 stosuje się ostatni ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni tej waluty. 4. kom zdz/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)