Grad: 2011 r. będzie rokiem polskich rynków kapitałowych
30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP - zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad. 2011 będzie rokiem polskich rynków kapitałowych - dodał.
Minister wyjaśnił we wtorek na konferencji prasowej, że w resorcie są przygotowywane oferty publiczne: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Banku Gospodarki Żywnościowej i Polskiego Holdingu Nieruchomościowego. - Wydarzenie, które również odbije się szerokim echem (...) w Polsce i w świecie, to oferta wtórna publiczna PKO BP - powiedział.
Minister mówił też, że 2011 rok to czas dużych i ciekawych ofert na polskim rynku kapitałowym, w które resort chce zaangażować też akcjonariat obywatelski. - Wzorem wcześniejszych transakcji będą to oferty kierowane również do inwestorów indywidualnych. Prowadzimy cały program na rzecz akcjonariatu obywatelskiego, chcemy z tymi informacjami docierać do każdego potencjalnego inwestora. Myślę, że wielkość tych transakcji w tym roku może się okazać znów rekordowa na naszym rynku kapitałowym - mówił Grad.
Szef resortu skarbu wyjaśnił, że w planowanych na ten rok ofertach publicznych, w tym zwłaszcza PKO BP i JSW, minimum 1/3 akcji trafi do inwestorów indywidualnych. - Być może będziemy mówili o większej liczbie akcji dla inwestorów indywidualnych. Chcemy PKO BP i JSW mocno wypromować wśród inwestorów indywidualnych. To będą oferty, które będą cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych obywateli - powiedział. Pytany o zachęty dla inwestorów indywidualnych, którzy zdecydują się na zakup akcji w ofertach publicznych, odparł, że to pozostawia samym firmom.
Grad zapowiedział, że prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma być złożony w KNF ok. 20 kwietnia, ok. 6 czerwca ma on być opublikowany. Później, między 6 a 20 czerwca, minister planuje spotkania z inwestorami w Polsce i za granicą. - 30 czerwca chcemy, aby były pierwsze notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej - zapowiedział. Wcześniej MSP planuje wniesienie do JSW Kombinatu Koksochemicznego Zabrze.
Podkreślił, że w przypadku JSW resort zakłada upublicznienie, a nie prywatyzację - ponad 50 proc. udziałów ma zachować Skarb Państwa. Pytany, ile akcji Skarb Państwa będzie sprzedawał w ofercie odpowiedział, że będzie to uzależnione od oczekiwań rynku. - Będziemy podejmować decyzję w zależności od tego, jakie będą oczekiwania rynku i jaką będzie można uzyskać cenę (...). Pozostawimy sobie ponad 50 proc. akcji - powiedział.
Globalnymi koordynatorami oferty są: Citi Hanlowy, Goldman Sachs, GP Morgan i Unicredit, a tzw. bookrunnerami (odpowiedzialnymi za budowę księgi popytu) - Ipopema, PKO BP i Societe Generale.
Na 8 kwietnia w kopalniach JSW zaplanowano referendum strajkowe. Górnicy zdecydują wtedy, czy potwierdzić strajkiem związkowe żądania 10-proc. podwyżki oraz czy sprzeciwić się w ten sposób przygotowywanej prywatyzacji spółki. - Obawa (związkowców - PAP), że będziemy schodzili (w JSW - PAP) poniżej 50 proc. jest nieuprawniona - powiedział.
Aleksander Grad zapowiedział, że w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji banku PKO BP. - Chcemy, by Bank Gospodarstwa Krajowego w całości sprzedał 10 proc. posiadanych akcji PKO BP. Skarb Państwa sprzeda tyle, ile będzie zainteresowania rynkowego - powiedział Grad, dodając, że prospekt emisyjny będzie oparty na wynikach finansowych PKO BP za I półrocze 2011 r.
- Dzisiaj widzimy duże zainteresowanie akcjami PKO BP. Możemy sobie teoretycznie wyobrazić, że to będzie tak duże zainteresowanie ze strony inwestorów krajowych i zagranicznych, że w interesie Skarbu Państwa będzie sprzedać jak najwięcej akcji PKO BP (...). Póki co jednak zakładamy, że minimum, które chcemy sprzedać, to 10 proc. akcji PKO BP, będących w posiadaniu BGK. Zobaczymy, jaka będzie sytuacja na rynku - dodał szef resortu skarbu.
Jak mówił, Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła już nowy statut banku, 14 kwietnia powinno zająć się nim nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Dokument ma też przyjąć rząd. - Przesłałem wniosek na Radę Ministrów, żeby wypowiedziała się w tej sprawie - powiedział. Potem poinformowany zostanie Sejm, aby i koalicja, i opozycja zapoznały się z tym projektem - dodał minister.
Jak wyjaśnił, zmieniony statut zakłada realizację strategii 25+, czyli władztwo korporacyjne oraz powyżej 25 proc. akcji w rękach Skarbu Państwa. Obecnie SP ma akcje dające 40,99 proc. głosów na WZA, natomiast BGK 10,25 proc. głosów.