Grecja coraz bliżej wypracowania porozumienia

Seria słabszych danych makroekonomicznych opublikowanych z amerykańskiej gospodarki w dniu wczorajszym przyczyniła się do schłodzenia nastrojów rynkowych. Rozczarowały styczniowe odczyty indeksu Chicago PMI oraz indeksu zaufania konsumentów, które minęły się z konsensusem rynkowym zakładającym wzrost tych wskaźników. Nie najlepsze dane opublikowane zostały również z rynku nieruchomości.

To przyczyniło się do przeceny zagranicznych indeksów akcji oraz przełożyło się na wzrost awersji do ryzyka. W efekcie, pomimo porannego umocnienia, europejska waluta zaczęła istotnie tracić na wartości i w konsekwencji zostało ustanowione nowe minimum lokalne.

Z kolei dzisiaj pozytywnie zaskoczyły dane z Chin, Polski i Europy. Aktywność chińskiego sektora przemysłowego nieoczekiwanie wzrosła w styczniu do poziomu 50,5pkt. Z kolei w Polsce wskaźnik PMI wzrósł po raz pierwszy od października 2011 roku i był to trzeci największy wzrost w historii badań. To wpisuje się dość dobrze w ostatnie optymistyczne wypowiedzi Marka Belki dotyczące prognoz wzrostu PKB na 2012 rok. Polska waluta ma się dobrze. Ponadto GUS poinformował wczoraj, że oczekiwania inflacyjne wzrosły w styczniu 2012 roku do 5,2%r/r, co jeszcze bardziej zmniejsza oczekiwania na rychłe obniżki stóp procentowych. Co więcej, krajową walutę wspierają działania BGK na rynku. Waluta europejska zyskuje również na wartości za sprawą wyższych odczytów indeksów PMI z sektora przemysłowego Niemiec i strefy euro. Dobre dane pozwolą eurodolarowi zniwelować cześć wczorajszych spadków.

Grecki rząd jest coraz bliżej końca negocjacji z prywatnymi inwestorami w sprawie umorzenia długu kraju. Z nieoficjalnych informacji wynika, że porozumienie mogłoby być ogłoszone już dzisiaj. Zdaniem Evangelosa Venizelosa prywatni wierzyciele mogą nawet ponieść ponad 70% stratę na greckich obligacjach.

Wydarzeniem dnia będzie publikacja indeksu aktywności w sektorze przemysłu w USA. Analitycy oczekują, że indeks ISM wzrośnie w styczniu do poziomu 54,5pkt. Gdyby okazało się jednak, że odczyt indeksu negatywnie rozczaruje, to może rodzić obawy o trwałość ożywienia gospodarczego w USA i z pewnością przyczyniłoby się do schłodzenia nastrojów rynkowych. Gro uwagi również skupia raport ADP na temat zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym, będący prognostykiem piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Nastroje na rynku będą również kształtować aukcje portugalskich bonów skarbowych oraz niemieckich 10-letnich obligacji skarbowych.

EURPLN
Złoty zyskuje na fali lepszych nastrojów za sprawa publikacji indeksów PMI. Par EURPLN przetestowała poziom 4,20 i kontynuuje spadki. Zbliżamy się do dolnego ograniczenia w postaci linii poprowadzonej o ostatnich minimach lokalnych, która wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 4,1880. Opór wyznaczają okolice 4,21.

EURUSD
Wzrosła zmienność na EURUSD. Para nie zdołała wyjść w dniu wczorajszym powyżej strefy oporu 1,3220-1,3240, a schłodzenie nastrojów w wyniku publikacji słabszych danych z USA przyczyniło się do wzrostu awersji do ryzyka i ustanowienia nowego minimum na euro względem dolara. Para wyhamowała spadki w rejonie wsparcia w postaci projekcji 141,4% całości wzrostów z poziomu 1,3075. Przełamanie poziomu 1,3120 otworzy drogę w rejon 1,3160.
GBPUSD
GBPUSD wybronił wsparcie w postaci krótkoterminowej linii trendu wzrostowego, co przyczyniło się do ponownego umocnienia funta względem dolara. Wyższy odczyt indeksu PMI z sektora przemysłowego w Wielkiej Brytanii będzie sprzyjał umocnieniu funta w rejon oporu na poziomie 1,5800. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę w rejon 1,5860, gdzie znajduje się górne ograniczenie kanału wzrostowego.
USDPLN
Utrzymuje sie pozytywny sentyment do złotego, co sprzyja kontynuacji trendu spadkowego. USDPLN zbliża się do istotnego geometrycznego wsparcia na wykresie dziennym w postaci zniesienia 38,2% całości fali wzrostowej kształtującej się od początku maja minionego roku. Ponowny test tego poziomu będzie potwierdzeniem chęci kontynuacji spadków w dłuższym terminie. Silny opór wyznaczają okolice 3,2550/60.

Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)