Trwa ładowanie...

GUS podał dane o bezrobociu

Bezrobocie na koniec września tego roku wyniosło 10,9 proc.; na koniec sierpnia było na poziomie 10,8 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w końcu września 1 mln 715,9 tys. osób - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał dane o bezrobociuŹródło: Jupiterimages
d3afbdf
d3afbdf

Największa stopa bezrobocia utrzymywała się - podobnie jak przed miesiącem - w województwach: warmińsko-mazurskim (18,4 proc.), lubuskim (14,7 proc.), kujawsko-pomorskim, podkarpackim i zachodniopomorskim (po 14,5 proc.). Najniższe bezrobocie było zaś w województwach: wielkopolskim (8,2 proc.), mazowieckim i śląskim (po 8,5 proc.) oraz małopolskim (8,9 proc.).

W stosunku do sierpnia liczba bezrobotnych figurujących w urzędach pracy była wyższa niż przed miesiącem o 26,9 tys., czyli o 1,6 proc. Natomiast w stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem, liczba ta była wyższa o 339,3 tys. osób. We wrześniu 2009 r. do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 298,9 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 69,8 tys. więcej niż w sierpniu i o 58,9 tys. więcej niż przed rokiem.

Największy napływ nowych bezrobotnych do urzędów pracy we wrześniu odnotowano w województwach: lubuskim i warmińsko-mazurskim (po 3,1 proc.), zachodniopomorskim (2,9 proc.) i opolskim (2,4 proc.). Najniższa była ona w: mazowieckim (1,3 proc.), małopolskim (1,5 proc.) oraz lubelskim, łódzkim i wielkopolskim (po 1,7 proc.).

551 zakładów pracy zadeklarowało, że w najbliższym czasie zwolni 40,7 tys. pracowników; w tym z sektora publicznego 14,8 tys. osób. W analogicznym okresie roku ubiegłego 236 zakładów deklarowało zwolnienie 15,6 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 1,4 tys. osób.

d3afbdf

Z danych GUS wynika też, że we wrześniu 2009 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 87,9 tys. ofert pracy. Miesiąc wcześniej było ich 78,9 tys., a przed rokiem 105,3 tys.

W okresie od stycznia do września 2009 r. 0,8 proc. spadła wydajność pracy w przemyśle. W tym samym okresie zatrudnienie było mniejsze o 5,2 proc., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w tym czasie było wyższe o 4,7 proc.

d3afbdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3afbdf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj