GUS podał dane o wynagrodzeniach
Wynagrodzenie w maju wzrosło o 2,3 proc. licząc rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,55 proc. Niestety miesiąc do miesiąca odnotowano spadek o 3,4 proc.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2013 r. wyniosło 3699,67 zł.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w maju 2013 r. wyniosło 3697,23 zł. Wzrosło rok do roku o 2,3 proc., a wobec kwietnia spadło o 3,5 proc.
- Opublikowane dzisiaj dane potwierdzają słabość naszej gospodarki. Dynamika zatrudnienia już po raz piąty z kolei jest poniżej -0,5 proc. r/r. Wzrost wynagrodzeń spadł do 2,3 proc. w ujęciu rocznym, co może wydawać się dość dużą zmianą biorąc pod uwagę, że miesiąc temu było to +3 proc. r/r. - mówi Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers. Nie jest to jednak dziwne, biorąc pod uwagę niekorzystny układ dni roboczych w maju. Dane nie miały wpływu na złotego, znacznie ważniejsza pod tym względem będą środowe informacje o majowej produkcji przemysłowej. Pozwolą one z większą dokładnością przybliżyć wartość PKB w II kwartale tego roku. Nasza prognoza to -1 proc. r/r, przy konsensusie -1,9 proc. r/r. - dodaje Pietrzak.
Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2013 r.
W przedsiębiorstwach w maju było zatrudnionych 5 mln 478,6 tys. osób, czyli zatrudnienie spadło o 0,9 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym zostało bez zmian. Analitycy spodziewali się spadku zatrudnienia o 1 proc. Wyniki są więc lepsze niż się spodziewano.
Wynagrodzenia wzrosły znacznie więcej niż inflacja, która w maju wzrosła o 0,5 proc. rok do roku.
- Presja płacowa utrzymuje się na niskim poziomie, a wysokie bezrobocie ogranicza siłę przetargową pracowników. Biorąc jednak po uwagę niską inflację, realne wynagrodzenie wzrosło w maju o 1,7% r/r wobec wzrostu o 2,2% r/r w kwietniu. Pomimo niskiej dynamiki płac nominalnych, siła nabywcza dochodów z pracy stopniowo wzrasta. W rezultacie powyższych zmian fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw wzrósł o 1,3% w ujęciu nominalnym i 0,8% realnie. Trudno doszukać się zatem presji inflacyjnej ze strony rynku pracy - powiedział Grzegorz Maliszewski, z Biura Analiz Makroekonomicznych Banku Millennium