Trwa ładowanie...
d4n86bd

GUS: przeciętny Polak ma do wydania 1693 zł miesięcznie. 25 proc. przeznacza na żywność

Poziom przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwach domowych wzrósł o 4,3 proc. w porównaniu z rokiem 2017. Polacy wydają mniej pieniędzy – tak wskazuje najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego.
Share
Przeciętne wydatki Polaków spadają. To odwrotna tendencja do zarobków, które rosną.
Przeciętne wydatki Polaków spadają. To odwrotna tendencja do zarobków, które rosną.Źródło: Fotolia, Fot: Davizro Photography
d4n86bd

Przeciętny mieszkaniec Polski najwięcej musi przeznaczyć na jedzenie i napoje bezalkoholowe – 24,8 proc. jego dochodu idzie na takie produkty. Najwięcej przeznaczają na żywność gospodarstwa rolne – do 30,8 proc.

Danym GUS-u przyjrzał się portal dlahandlu.pl i wskazał, że poziom miesięcznego dochodu na osobę (w zaokrągleniu do pełnych złotówek) wyniósł w 2018 roku 1693 złotych. To wzrost o 4,3 proc. w porównaniu z rokiem 2017.

Spadają natomiast miesięczne wydatki rodzin na jedną osobę. W 2018 roku wyniosły one 1187 złotych – to spadek o 0,7 proc. od wydatków z 2017 roku.

d4n86bd

Zobacz także: Płaca minimalna do góry. "Po takim ruchu na Węgrzech 10 proc. straciło pracę"

Utrzymała się tendencja spadkowa spożycia większości podstawowych artykułów spożywczych. Polacy jedzą mniej warzyw (spadek wyniósł 3,9 proc.), olejów i tłuszczów (o 3,4 proc.) pieczywa i produktów zbożowych, ryb i owoców morza (o 3,4 proc.), a także jaj (o 2,9 proc.). Najbardziej wzrosło natomiast spożycie owoców – o 3 proc.

Najwięcej pieczywa, mięsa, mleka, jaj, olejów i tłuszczów, owoców (w tym ziemniaków) oraz cukru spożywają gospodarstwa domowe rolników, a także emerytów i rencistów. Jednakże poziom spożycia większości podstawowych produktów żywnościowych uległ nieznacznemu zmniejszeniu, w porównaniu z 2017 rokiem.

d4n86bd

Przeczytaj: Ceny w sklepach. Sprawdź, w której sieci jest najtaniej

Gospodarstwa domowe pracujących na własny rachunek oraz pracowników wydawały więcej na usługi gastronomiczne niż gospodarstwa rolników oraz emerytów i rencistów. Samozatrudnieni wydają na gotowe posiłki 3,5 razy więcej niż rolnicy i 2 razy więcej niż seniorzy. Pracownicy zaś kupują 2,5 razy więcej niż rolnicy i 1,5 razy więcej niż emeryci i renciści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4n86bd

Podziel się opinią

Share
d4n86bd
d4n86bd