Trwa ładowanie...
d1xdtho

Qatar Airways

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Qatar Airways to katarskie linie lotnicze, zaliczane do najbardziej luksusowych na świecie. Posiadają ponad 200 samolotów, które obsługują 150 tras na całym świecie.

Historia

Linie lotnicze Qatar Airways powstały w listopadzie 1993 roku, a pierwszy lot do Ammanu odbył się w roku następnym. Początkowo linia dysponowała dwoma samolotami Airbus A310s i zatrudniała 75 osób. Jeszcze w 1994 roku otwarto trasy do kilkunastu miast Bliskiego Wschodu, takich jak Abu Zabi, Kuwejt, Dubaj czy Kair, a także do Londynu, Tajpeju i Osaki.

W kolejnych latach flota Qatar Airways została wzbogacona między innymi o maszyny Boeinga z drugiej ręki – odkupione od Air Mauritius. Większość samolotów jednak przez dłuższy czas była wypożyczana w ramach leasingu.

W 2003 roku linie Qatar Airways założyły swoją bazę w Dżakarcie. W tym samym roku rozpoczęto również transport towarów, a także otworzono kolejne trasy, między innymi do Szanghaju, Manchesteru, Tripoli i Singapuru. 2003 to również rok, gdy Qatar Airways jako pierwsze na świecie zostały poddane autoryzacji IATA w ramach programu bezpieczeństwa lotniczego IOSA.

W 2007 roku powstały nowe połączenia lotnicze obsługiwane przez Qatar Airways. Linie rozpoczęły kursy do Newark, Ngapuru, a także na lotnisko JFK w Nowym Jorku. W 2009 roku natomiast samoloty Qatar Airways zaczęły latać do Melbourne i na Filipiny, a rok później między innymi do Tokio, Amsterdamu, Ankary, Montrealu, Oslo i Wenecji.

Działalność

Qatar Airways należą, obok linii takich jak British Airways, Finnair czy Iberia, do aliansu lotniczego Oneworld, do którego dołączyły w 2013 roku. Obsługują ponad 150 tras, lądując na lotniskach sześciu kontynentów. Zatrudnia ponad 24 tys. pracowników.

Qatar Airways posiada udziały wielu katarskich spółek, a także kilku ważniejszych linii lotniczych. Jest właścicielem Al Maha Airways, posiada 49 proc. udziałów linii Meridiana, 10 proc. południowoamerykańskiego LATAM, a także 20 proc. akcji holdingu International Airlines Group, na które składa się między innymi British Airways, Iberia czy Vueling.

Linie lotnicze Qatar Airways współpracują z kilkunastoma liniami lotniczymi w ramach porozumienia codeshare (sprzedaży podróży z przesiadkami i lotami świadczonymi przez różne linie lotnicze w ramach jednego biletu), takimi jak American Airlines, British Airways, JetBlue, Malaysia Airlines, Royal Jordanian, S7 Airlines, Vueling czy Finnair.

Qatar Airways w sezonie 2013/2014 było głównym sponsorem katalońskiego klubu piłkarskiego FC Barcelona.

Samoloty Qatar Airways rozpoczęły loty do Polski w grudniu 2012 roku. Katarskie linie były pierwszym pięciogwiazdkowym przewoźnikiem lądującym na lotnisku Warszawa-Okęcie. Od 2013 roku loty odbywają się codziennie za pośrednictwem szerokokadłubowych Airbusów A330-200, które zabierają na pokład 260 pasażerów. W Polsce, a dokładniej we Wrocławiu otwarto również Biuro Obsługi Klienta Qatar Airways na całą Europę.

Flota

Qatar Airways dysponuje flotą ponad 150 samolotów. Zdecydowaną większość stanowią Airbusy (A319, A320, A321, A330, A340, A350 i A380). Linie posiadają także samoloty firmy Boeing, między innymi modele 737, 777 i 787. Qatar Airways Cargo, zorientowane na transport towarów, dysponuje natomiast Airbusami A330-200F oraz Boeingami 777F. Flota Qatar Airways należy do najmłodszych na świecie, zaraz po Emiartes Airline. Jej wiek to około 5,3 lat.

Siedziba i zarząd

W pierwszych latach działalności linii lotniczych Qatar Airways ich lotniskiem macierzystym był port lotniczy Doha. Lotnisko zamknięto w 2014 roku, a jego miejsce zajął nowoczesny port międzynarodowy Hamad, znajdujący się w pobliżu katarskiej stolicy, Dohy. Miasto jest również siedzibą zarządu linii, któremu przewodzi Akbar Al Baker.

d1xdtho

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xdtho
d1xdtho
d1xdtho
d1xdtho

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj