Trwa ładowanie...
d371utm
ijhars
21-04-2011 20:05

IJHARS: najgorzej oznakowane są makarony, a najlepiej jaja

32 proc. żywności jest nieprawidłowo oznakowana, najwięcej błędów na etykietach stwierdzono na makaronach, a najmniej na jajach - podała w czwartek rzecznik Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Izabela Zdrojewska.

d371utm
d371utm

Wojewódzkie inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w IV kwartale ubiegłego roku przeprowadziły rutynową kontrolę oznakowania żywności sprawdzając, czy zawarte na etykietach informacje są zgodne z obowiązującymi przepisami. Zbadano ponad 1400 partii pieczywa, makaronu, przypraw, koncentratów spożywczych oraz jaj.

Nieprawidłowości wykryto w przypadku 458 partii, czyli ponad 32 proc. badanych towarów. Niezgodności w oznakowaniu wynosiły od 12,5 do 51 proc. w zależności od badanych partii.

Najgorzej oznakowany był makaron - 51 proc. nieprawidłowości, pieczywo miało złe etykiety w ponad 48 proc. partiach, przyprawy w ponad 28 proc., a koncentraty spożywcze w 17 proc. W sumie skontrolowano 351 producentów, czyli 9,2 proc. firm zarejestrowanych w inspektoratach.

Najczęściej w błąd wprowadzały klientów etykiety, które nie informowały o faktycznym składzie np. producent nazwał pieczywo - "chleb żytni", a z proporcji użytych mąk wynikało, że jest to chleb mieszany. W przypadku makaronu np. podawano, że jest on "domowy", a wyprodukowano go przy użyciu metod przemysłowych, stwierdzono też, że choć na etykiecie była sugestywna fotografia kury i jaj to w makaronie jaj nie znaleziono. Podobnie było z żurkiem z boczkiem, w którym tego ostatniego nie było.

d371utm

Inspektorzy wojewódzcy w związku z wykrytymi nieprawidłowościami nałożyli na producentów 169 kar administracyjnych m.in. nakaz prawidłowego oznaczenia produktu oraz 53 kary finansowe łącznie warte ponad 41 tys. zł.

W porównaniu z wynikami z 2009 r. wzrósł odsetek źle oznakowanych partii pieczywa i makaronów, natomiast nieco mniej odnotowano błędnych oznakowań na koncentratach, przyprawach i jajach.

d371utm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d371utm